Trestné oznámenie na podnikateľa podal A. Valček ako fyzická osoba, urobil tak v piatok. K záležitosti sa nechcel oficiálne vyjadriť, odkázal na vedenie denníka.

Zástupcovia Sme zatiaľ nešpecifikovali, voči akým skutkom smeruje trestné oznámenie podané na prokuratúre. Podľa informácií Mediálne.sk má ísť o viac skutkov.

„S novinárom spísal prokurátor GP zápisnicu o trestnom oznámení. Prokurátor GP zabezpečí v súčinnosti s Národnou kriminálnou agentúrou ďalší zákonný postup,“ uviedla hovorkyňa Andrea Predajňová.

Prípadom zastrašovania novinára sa zaoberá už aj NAKA. Informovala o tom na svojom Facebooku polícia. „Národná kriminálna agentúra proaktívne na základe medializovaných informácií začala konať. Policajti osobne kontaktovali poškodeného novinára a spísali o veci záznam. V danej veci budú pokračovať ďalšie kroky v zmysle platnej legislatívy,“ píše polícia na sociálnej sieti.

K prípadu sa vyjadrila aj ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ktorú znepokojilo správanie sa trestne stíhaného Mariána Kočnera voči redaktorovi Sme.

„Ministerku vnútra Denisu Sakovú veľmi znepokojil medializovaný prípad, v ktorom mal byť podľa oznamovateľa vydieraný novinár,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.

„Hoci sama nechce a nemôže zasahovať do vyšetrovania prípadu, želá si dôkladné vyšetrenie celej veci,“ doplnil jej stanovisko.

Novinára A. Valčeka zastrašoval M. Kočner v súvislosti s prípravou článku o kauze Technopol, v ktorej mal podnikateľ podľa najnovších informácií získať pol milióna eur. Text pripravovaný spolu s týždenníkom TREND zverejnili obe médiá na svojich weboch vo štvrtok.

M. Kočner namiesto vyjadrenia k otázkam do textu, ktorý pripravovali A. Valček a reportérka TRENDU Zuzana Petková, poslal otázky týkajúce sa súkromia a intímneho života A. Valčeka s tým, že majú byť pre potreby pripravovaného portálu o novinároch.

Viaceré z informácií, na ktoré sa podnikateľ pýtal, sú zdravotného a rodinného charakteru, ku ktorým nie je možné sa dostať z otvorených zdrojov, vysvetlil denník Sme.

Zástupca šéfredaktorky Sme Jakub Filo označil takéto konanie za „neprijateľné zastrašovanie investigatívneho novinára a útok na slobodu tlače“. „Neobstojí ani argument, že Kočner konal vo verejnom záujme, lebo zbieranie takýchto informácií má úplne inú povahu ako odhaľovanie podozrivých obchodov a káuz spojených s Mariánom Kočnerom,“ povedal J. Filo.

Pre túto kauzu sa mal M. Kočner údajne vyhrážať aj zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi. Ten vlani upozornil, že majetok bratislavskej firmy Technopol za 20 miliónov eur skončil za podozrivých okolností v rukách ľudí blízkych M. Kočnerovi.

Sme a TREND teraz informujú, že krátko po nepriateľskom prevzatí Technopol vyplatil pol milióna eur na Kočnerov osobný účet. Prípad už dlhšie vyšetruje polícia, obvinených je niekoľko ľudí. M. Kočner reagoval pre denník Pravda, že spájanie jeho osoby s Technopolom sú „schizoidné výmysly“.