Sudca v americkom meste Annapolis odsúdil v utorok (28. 9.) Jarroda Ramosa, ktorý v júni 2018 zabil päť ľudí v redakcii denníka Capital Gazette, na vyše päť doživotných väzení bez možnosti predčasného prepustenia.

Okresný sudca v Annapolise v štáte Maryland Michael Wachs rozhodol v utorok o výške trestu. Súdna porota už v júli uznala Ramosa za vinného z vraždy Wendi Wintersovej, Johna McNamaru, Geralda Fischmana, Roba Hiaasena a Rebeccy Smithovej strelnou zbraňou v redakcii novín v júni 2018.

Ramos v roku 2019 priznal vinu, ale necítil sa trestnoprávne zodpovedný vo všetkých 23 bodoch obžaloby – využil pri tom marylandskú verziu obhajoby nepríčetnosti. Prípad bol niekoľkokrát odložený pred pandémiou koronavírusu aj počas nej.

Po 12-dňovom súdnom procese v júli dospela porota po necelých dvoch hodinách k rozhodnutiu – zamietla argumenty Ramosových obhajcov, že nechápe trestnoprávnosť svojho konania. A uznala ho za vinného zo zavraždenia piatich ľudí.

Prokuratúra trvala na tom, že Ramos (41) konal z pomsty voči denníku za zverejnený článok o tom, že sa priznal k obvineniu z obťažovania bývalej spolužiačky zo strednej školy v roku 2011.

Podľa vyjadrenia prokuratúry jeho dlhé, dôkladné plánovanie útoku – ktoré zahŕňalo aj prípravy na jeho zatknutie a uväznenie –, dokazuje, že chápe trestnoprávnosť svojho konania.

V utorok ešte pred rozsudkom vypovedali na súde aj ľudia, ktorí streľbu v denníku prežili, a pozostalí po piatich obetiach. Opisovali svoju bolesť a stratu.

WA 4 Plymouth - Príslušníci záchranných zložiek zasahujú po streľbe v mestskej časti Keyham v anglickom Plymouthe vo štvrtok 12. augusta 2021. Pri štvrtkovej streľbe zahynulo najmenej šesť ľudí vrátane páchateľa. FOTO TASR/AP  

Emergency services are seen near the scene of incident on Biddick Drive, in the Keyham area of Plymouth, southwest England, Thursday, Aug. 12, 2021. Police in southwest England said several people were killed, including the suspected shooter, in the city of Plymouth Thur
Neprehliadnite

Streľba v anglickom meste Plymouth si vyžiadala šesť obetí, nešlo o terorizmus