Jeden z najvýznamnejších amerických denníkov, The Washington Post, zverejnil od 26. februára až 22 článkov, ďalší denník, New York Times, až 29 článkov. Počet príspevkov týchto novín priamo o Slovensku za celý minulý rok by sa pritom dal spočítať na prstoch jednej ruky (ak nepočítame šport).

Hneď 26. februára The Washington Post informoval o vražde najprv prostredníctvom článku tlačovej agentúry AP a neskôr aj slovami svojho reportéra Jasona Rezaiana, ktorý sám zažil útrapy novinárskej práce. Za údajnú špionáž si v Iráne odsedel 545 dní vo väzení.

„J. Kuciak pracoval na reportážach o daňových únikoch medzi slovenskými elitami a vlani dostal vyhrážky od Mariána Kočnera – podnikateľa, o ktorom J. Kuciak písal. Polícia nič neurobila. Nedeľná vražda zanechala Kuciakových kolegov v strachu a zmätku,“ napísal J. Rezaian.

Reportér tiež spomenul, že Slovensko je všeobecne považované za krajinu, kde je sloboda vyjadrovania chránená a v hodnotení organizácie Reportéri bez hraníc bolo vlani Slovensko pre novinárov v poradí 17. najslobodnejšou krajinou.

„Napriek tomuto tolerantnému prostrediu vyjadrili niektorí slovenskí predstavitelia veľkú nespokojnosť s prácou investigatívnych novinárov ako J. Kuciak. Medzi nimi je aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý v roku 2016 nazval niektorých domácich novinárov špinavými protislovenskými prostitútkami, a to za pokrývanie údajnej korupcie vo svojej vláde. Predsa však R. Fico vraždu J. Kuciaka odsúdil a ponúkol odmenu milión eur za odhalenie páchateľa,“ napísal J. Rezaian.

Odvtedy The Washington Post píše o prípade každý deň, väčšinou prostredníctvom agentúrnych správ. Informoval o podozrení o napojení na taliansku mafiu, o zverejnení nedokončenej Kuciakovej reportáže a jej obsahu, o vyšetrovaní, zatýkaní a prepúšťaní, o rozruchu na politickej scéne, o demonštráciách, o rezignáciách – vykonaných aj žiadaných –, o poslednej rozlúčke i o Georgeovi Sorosovi.

Téme sa každý deň venuje aj denník New York Times a viaceré články vyšli aj v denníku Wall Street Journal. O vraždu J. Kuciaka sa zaujímali aj spravodajské televízie CNN, Bloomberg a ABC News a denník USA Today.

Na otázku ohľadne veľkého záujmu o túto tému The Washington Post odmietol odpovedať a New York Times poskytli len všeobecnú odpoveď o celkovom zvýšenom záujme o strednú Európu v poslednom čase. Snáď za všetko však hovorí oficiálny slogan Washington Postu – „Demokracia v tme zomiera“.