Ten vo svojom štvrtkovom stanovisku uvádza, že sa mu úrad vyhráža a žiada prezradenie zdroja pod hrozbou pokuty desať miliónov eur. Takéto tvrdenia úrad dôrazne odmieta.

„Úrad len vyzval na súčinnosť, nielen ich, aby zistil, že ide o pôsobnosť úradu. A ak áno, kto je prevádzkovateľom kamery. Ak bola porušená ochrana osobných údajov, prevádzkovateľ kamery môže dostať pokutu,“ uviedla pre TASR Tamara Valková z kancelárie úradu. Zároveň poprela, že sa by sa úrad v tejto súvislosti niekomu nejako vyhrážal. „Ako sa niekto môže vyhrážať zákonom,“ poznamenala T. Valková.

Zdôraznila, že ide o bežný postup s bežnými otázkami, na ktoré môže aj server odpovedať negatívne. T. Valková doplnila, že úrad si len takto plní svoju povinnosť, ak by tak neurobil, mohol by byť obviňovaný, že v tejto veci nekoná.

Nerozumie, prečo server s úradom nekomunikuje, ale vyjadruje sa cez web. Dodala, že nikto od servera nežiada, aby prezradil svoj zdroj.

Server Investigace.cz vo štvrtok na svojej webovej stránke zverejnil, že od slovenského Úradu na ochranu osobných údajov dostal doporučený list, v ktorom žiada zverejniť identitu zdroja nahrávky i to, koľko ďalších záznamov má k dispozícii.

„O tomto videu sme dlhšiu dobu v rámci redakcie diskutovali, výsledok bol ale jasný. Ide o verejný záujem. A ten je silnejší ako ochrana osobných údajov dvoch ľudí, ktorí sa evidentne pohybujú za čiarou,“ píše v stanovisku český server. Jedným z nich je Marian Kočner, obžalovaný z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, druhým je Dobroslav Trnka, stíhaný za zneužívanie právomocí verejného činiteľa.

Redakcia ďalej zdôrazňuje, že svoje zdroje chráni a chrániť bude, ako jej to vyplýva aj z európskej legislatívy. Nahrávku z kancelárie vtedajšieho šéfa slovenskej prokuratúry zverejnil server Investigace.cz koncom októbra.

Video uverejnilo aj slovenské Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). Na svojom webe píše, že s českými kolegami ho „zverejnili po dlhej diskusii a zvážení verejného záujmu, ktorý je v tomto prípade silnejší, než ochrana osobných údajov Mariána Kočnera a Dobroslava Trnku, ktorí zašli ďaleko za hranicu zákona i obyčajnej ľudskej slušnosti“.

Pokračuje, že svoje zdroje z princípu chránia. Nie je to len právo dané zákonom a medzinárodnými dohovormi, ku ktorým pristúpilo aj Slovensko, ale je to predovšetkým etická povinnosť.

„Svoje zdroje nikdy nezradíme, bez ohľadu na to, že Úrad na ochranu osobných údajov hrozí Českému centru pre investigatívnu žurnalistiku pokutou do výšky desať miliónov eur práve v deň, keď začal proces s Marianom Kočnerom, obžalovaným z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ dodalo ICJK.