Turecko podniklo právne kroky proti gréckemu bulvárnemu denníku Dimokratia za jeho titulok, ktorý urazil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podľa Ankary bola urážka namierená proti samotnému Turecku a jeho záujmom. S odvolaním sa na prezidentovho právnika o tom dnes informovala agentúra Anadolu. 

Piatkové vydanie Dimokratia nieslo na titulnej strane nadpis: ,,Choďte do r*ti, pán Erdogan." Vulgarizmus bol navyše napísaný v turečtine (Siktir git, Mr. Erdogan), na pozadí bola umiestnená prezidentova fotografia. Tento ,,odsúdeniahodný krok" nebol namierený len na Erdogana, ale ,,proti záujmom Turecka v Stredozemnom a Egejskom mori", cituje agentúra Anadolu z odôvodnenia žaloby.

Jimmy Kimmel
Neprehliadnite

Na hlavných cenách Emmy sa lámali rekordy. Prekvapením večera bola herečka Zendaya

Turecko si osobuje právo stíhať autorov urážok adresovaných prezidentovi nielen vo vlasti, ale aj v zahraničí, pripomína agentúra. Trestnému oznámenia podanému na prokuratúru v Ankare podľa nej čelia štyri redaktori a editori gréckeho listu. Dimokratia je považovaná za platformu gréckej krajnej pravice. Jej vplyv nie je nejako veľký - podľa agentúry DPA vychádza v dennom náklade niekoľkých málo tisíc výtlačkov.

Grécke ministerstvo zahraničia už v piatok titulok odsúdilo. ,,Použitie urážlivých výrazov je škodlivé pre politickú kultúru našej krajiny a nemožno ho ako odsúdiť," uviedlo vo vyhlásení. Dodalo však, že v krajine je garantovaná sloboda názorov a tlače. Vzťahy medzi Gréckom a Tureckom sú napäté pre spor ohľadom veľkosti ich pevninských šelfov a s tým spojeného práva na ťažbu ropy a zemného plynu. Konflikt sa vyostril v auguste, kedy Ankara vyslala prieskumnú loď Oruç Reis, aby u gréckych ostrovov skúmala možnosti ťažby zemného plynu. Plavidlo sa pred viac ako týždňom vrátilo späť do tureckého prístavu, čo mnohí hodnotili ako známku uvoľnenia napätia.