Vydavateľstvo Spoločnosť 7 Plus v septembri 2006 podniklo krok, na ktorý by sa nijaký iný vydavateľ pôsobiaci na Slovensku už zrejme neodvážil – na trhu, ktorý si rozdelili Nový Čas, Sme, Pravda a Hospodárske noviny, a v čase internetu, keď sa novinám neveští nič dobré, spustil slovenský vydavateľ nový celoštátny denník Plus jeden deň. Termín jeho spustenia sa tajil aj odkladal. Rovnako neznáme bolo zameranie novín.
Ak by chcela Spoločnosť 7 Plus pokryť diery na trhu, musela by zrejme spustiť seriózny analytický denník. Taký by sa v slovenských podmienkach, samozrejme, neuživil a ani by sa nehodil do portfólia vydavateľa spoločenských, ženských a bulvárnych titulov ako Plus 7 dní či Báječná žena. Plus jeden deň sa síce oficiálne uviedol ako hybrid medzi serióznym a bulvárnym denníkom, jeho obsah sa však jasne zameral na druhý typ žurnalistiky.
Úder serióznym. Nový denník sa rozhodol konkurovať Novému Času, paradoxne však viac uškodil predajnosti serióznejších titulov Sme a Pravda. Na porovnanie – priemerný počet predaných výtlačkov denníka Sme bol v prvom polroku 2007 takmer 68-tisíc výtlačkov denne, pred rokom ešte vyše 72-tisíc, pričom treba pripomenúť, že predajnosť Sme klesala aj pred príchodom Plus jedného dňa. Nový bulvár viac uškodil Pravde vydavateľstva Perex. Z nej sa v prvom polroku 2006 predávalo ešte takmer 77-tisíc exemplárov, tento rok po príchode bulvárneho titulu už len niečo vyše 71-tisíc.
Nový Čas v prvých šiestich mesiacoch tohto roka so 175-tisíc výtlačkami sa tiež predával menej ako vlani - o približne desaťtisíc výtlačkov. Krivka jeho predajnosti je však na rozdiel od serióznejších titulov relatívne stabilná. Príchod novej konkurencie napriek tomu ani najpredávanejší slovenský denník nebral na ľahkú váhu – v čase spustenia Plus jedného dňa posilnil svoj marketing a zo strategických dôvodov prestal členom systému na overovanie nákladov tlače ABC SR zasielať denné predaje. Nový konkurent sa nemal dostať k detailným výsledkom najpredávanejšieho slovenského bulváru.
Rozporuplný výsledok. Spoločnosť 7 Plus prvýkrát zverejnila auditované výsledky predaja svojho denníka v závere minulého roka. Plus jeden deň sa predstavil v decembri s priemernou predajnosťou vyše 57-tisíc kusov, čo je približne trikrát menej, ako dosahuje Nový Čas. Konkurencia sa zhodla na tom, že výsledok je rozporuplný. Na jednej strane je dosiahnutie takmer 60-tisícovej predajnosti v situácii, keď ostatné denníky dosiahli absolútny strop svojich možností, úspech. Na druhej strane predajnosť Plus jedného dňa od decembra do posledných údajov ABC SR z júna tohto roku stagnuje.
„Pre vydavateľa Spoločnosť 7 Plus to musí byť ťažké, pretože predaj nie je ani neúspechom, aby denník zastavili, ani úspechom, aby si na seba dokázal zarobiť,“ uviedol pre Mediálne.sk začiatkom roka šéf Petit Pressu Alexej Fulmek. Aj riaditeľ spoločnosti Ringier Peter Mertus zhodnotil, že predajnosť Plus jedného dňa nie je ani dobrá, ani zlá. Denník si podľa šéfa vydavateľa Nového Času vyžiada ďalšie investície, „ktorých návratnosť si treba zvážiť“. Spoločnosť 7 Plus má oproti Ringieru, ako aj všetkým ostatným vydavateľom denníkov jednu hlavnú nevýhodu – vydavateľ Plus jedného dňa je jeden z posledných, ktorý nemá finančné krytie ani know-how zo strany silného zahraničného partnera.
Z pohľadu marketingu pritom Plus jeden deň v ničom nezaostával za ostatnými denníkmi. Bulvárny titul nasledoval Nový Čas a spustil vlastnú DVD edíciu. Tá dokáže krátkodobo zdvihnúť predajnosť tlače a pri rozumnom počte vydaných DVD minimálne na seba zarobí. A podporí značku novín. Plus jednému dňu DVD edícia doterajšie predaje prekonať nepomohla. Ani po tom, čo novinové stánky dostali príkaz, aby cenovo výhodné filmy predávali výlučne s denníkom. Mnohé z nich totiž nariadenie ignorovali.
Prehľady a tabuľky na prevzatie
• Čítanosť a monitorované príjmy z inzercie denníkov
• Čítanosť a monitorované príjmy z inzercie dvojtýždenníkov
• Čítanosť a monitorované príjmy z inzercie mesačníkov
• Čítanosť a monitorované príjmy z inzercie supplementov
• Čítanosť a monitorované príjmy z inzercie týždenníkov
Oficiálny audit predajnosti slovenských periodík ABC SR a dlhodobé vývoje predaja na Mediálne.sk v sekcii Tlač > Grafy a tabuľky.
Všetky tabuľky a prehľady z ročenky TREND Top v reklame 2007