P. Tóth polícii ako utajený svedok začiatkom októbra povedal, že pre väzneného podnikateľa Mariána Kočnera sledoval pred vraždou aj samotného J. Kuciaka a ďalších novinárov.
Mal preňho zbierať informácie na diskreditačnú kampaň, ktorú voči nim chystal. O M. Kočnerovi pritom jeden zo zadržaných ľudí v súvislosti s vraždou J. Kuciaka a jeho snúbenice vypovedal, že objednávateľom činu mal byť práve kontroverzný podnikateľ.
Ako uvádza Denník N, o vypovedaní P. Tótha na polícii a o tom, že s ňou spolupracuje ako utajený svedok, informoval prvýkrát článkom z 22. októbra.
„Krátko nato prišla na okresný súd Bratislava III žaloba Tótha na Denník N a aj žiadosť o predbežné opatrenie. Súd žiadal, aby novinám zakázal o ňom akokoľvek informovať v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka,“ uvádza v článku médium.
P. Tóth v žiadosti súdu napísal, že sa cíti ohrozený on aj jeho rodina, nakoľko vražda novinára a jeho snúbenice je vysoko sledovanou záležitosťou. „Takáto škodlivá medializácia mojej osoby pôsobí najmä na moju rodinu stresujúco. Spájanie mojej osoby s touto vecou v škodlivom kontexte navyše vyvolala mnohé, až nenávistné reakcie občanov,“ uviedol.
Denník informuje, že súd jeho žiadosť zamietol. O samotnej žalobe, v ktorej žiada P. Tóth ospravedlnenie a náhradu trov konania, bude ešte len rozhodovať.
„Súd konštatuje, že žalobca neosvedčil svoj nárok na nariadenie neodkladného opatrenia, pretože je ústavne nekomforné a v rozpore so zásadou proporcionality neodkladným opatrením (teda bez dokazovania primeranosti zásahu) obmedziť ústavou garantované právo na slobodu prejavu v tak širokom rozsahu ako to navrhuje žalobca,“ cituje vyhlásenie súdu Denník N.
P. Tóth v žalobe uviedol, že „nikdy spre nikoho nepracoval za účelom akejkoľvek diskreditačnej kampane“. Vo výpovedi pre políciu pritom mal hovoriť opak.
Bývalý novinár aj to spochybňuje, v žalobe uviedol, že na polícii sa k takýmto konaniam v skutočnosti nepriznal. „Výpoveď označená mojimi identifikačnými údajmi sa v spise nemôže nachádzať, nakoľko som takúto výpoveď nepodal,“ dodal.
Denník N spresnil, že vo výpovedi, ktorú má k dispozícii, sa údaje bývalého novinára a agenta SIS skutočne nenachádzajú, nakoľko bol P. Tóth utajeným svedkom. Polícia archivuje informácie o tom, kto je utajený svedok, oddelene od samotného trestného spisu.
P. Tóth sa momentálne nachádza v USA, kam vycestoval aj so svojou rodinou. M. Kočner mal aj jemu posielať z väzenia „motáky“, teda lístočky s inštrukciami, koho osloviť, aby mu pomohol dostať sa na slobodu.
M. Kočner je vo väzbe pre kauzu televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Naňho aj na bývalého šéfa Markízy Pavla Ruska podala televízia trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti.