Presne rok platí sporný tlačový zákon. Novinári trvajú na jeho negatívnom prínose. Prieskum ukázal, že neslúži bežným ľuďom, ale politikom. A že málokto si vie uplatniť práva, ktoré zákon poskytuje.

Rok existencie kontroverzných práv na odpoveď či opravu priniesol poznanie, že najväčším problémom bude uplatnenie opravného prostriedku. A to sa behom roka objavili kuriózne prípady: nesprávne žiadali opravy premiér Robert Fico, predseda Ľudovej strany - Hnutia za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar či Slovenský syndikát novinárov. A ďalšie desiatky osôb či subjektov.

Drvivá väčšina podnetov je od politických ´celebrít´. V tituloch, ktoré sú ekonomicky orientované aj od ekonomických celebrít, alebo od firiem a potom v populárnejších tituloch aj od takzvaných celebrít predseda združenia vydavateľov periodickej tlače Miloš Nemeček

Hovorí o tom aj štúdia Fakulty masmédií Bratislavskej vysokej školy práva, ktorá sa zaoberala efektom tlačového zákona na noviny. Jedným z výstupov práce bolo, že hrozba záplavy odpovedí od rôznych subjektov sa nepotvrdila. Nie preto, že by do redakcií nechodili. Dôvodom bolo opäť najmä nesplnenie formálnych kritérií. Viac o prieskume a jeho výsledkoch.

Predseda združenia vydavateľov periodickej tlače Miloš Nemeček pre ČTK prizvukoval, že zákon neslúži bežným ľuďom, ale politikom. "Drvivá väčšina podnetov je od politických ´celebrít´. V tituloch, ktoré sú ekonomicky orientované aj od ekonomických celebrít, alebo od firiem a potom v populárnejších tituloch aj od takzvaných celebrít," povedal pre agentúru. Pred mesiacom pre SITA povedal, že v združení stále trvajú na negatívnom hodnotení zákona.

Ešte pred prijatím novej úpravy proti nej protestovali slovenské denníky vybielením titulných strán, na ktorých sa objavil len zoznam "siedmich hriechov tlačového zákona". Neskôr, dva dni po tom ako prešiel parlamentom, uverejnili na svojich prvých stranách parte s textom upozorňujúcim na to, že zákon "predstavuje hrubý zásah do slobody tlače a redakčnej nezávislosti". Zároveň avizovali obrátenie sa na Ústavný súd SR. Podnet na Ústavný súd nakoniec podali opoziční poslanci, napadli protiústavnosť zákona. Súd vo veci zatiaľ nerozhodol. Viac o vybielených titulných stranách.

Zákon z dielne ministerstva kultúry, ktorý parlament schválil 9. apríla 2008 po niekoľkotýždňovej búrlivej diskusii, vošiel do platnosti 1. júna 2008 a nahradil svojho predchodcu ešte z roku 1966. Periodická tlač spolu s tlačovými agentúrami majú odvtedy povinnosť uverejňovať odpovede na publikovaný obsah, ak o to požiada dotknutá strana, a to bez ohľadu na to, či bol obsah pravdivý alebo nie. Výhrady k tomu už vopred tlmočilo Združenie vydavateľov periodickej tlače, ale aj Slovenský syndikát novinárov. Viac o prijatí zákona.