V nedeľu večer šéfredaktorka Pravdy Nora Slišková na stránke Pravda.sk oznámila, že redakcia má informácie, podľa ktorých novinárov denníka niekoľko mesiacov odpočúvalo Vojenské obranné spravodajstvo (VOS). Krátko na to zverejnil podobné informácie zo svojej titulnej pondelkovej správy aj Nový čas, podľa ktorého boli odpočúvaní viacerí novinári, ako aj šéf spravodajskej televízie Ta3 Michal Gučík.
"Posledné odpočúvanie bolo zastavené tesne po vyslovení nedôvery vláde v polovici októbra," píše Slišková. Nový Čas napísal, že má k dispozícii dokumenty z VOS, ktoré "jasne hovoria o tom, že v uplynulých mesiacoch prebiehalo v našej krajine veľké odpočúvanie novinárov. Z prepisov telefonátov vyplýva, že agenti sa nezastavili absolútne pred ničím!"
Vojenské obranné spravodajstvo je špeciálna služba, ktorá má zabezpečovať obranu Slovenska. Spadá do pôsobnosti ministerstva obrany, ktorému šéfuje nominant SaS a podpredseda tejto strany Ľubomír Galko. Denník Pravda, ktorého novinárov údajne odpočúvali, bol k politike SaS neraz kritický - napríklad v súvislosti s reformou sociálnych odvodov.
Slišková v komentári špekuluje, že je len ťažko predstaviteľné, aby sa odpočúvanie udialo bez vedomia či priameho pokynu ministra obrany. Ten nesie podľa nej "plnú zodpovednosť za toto škandalózne konanie". Podľa nej odpočúvanie novinárov Pravdy nariadil šéf vojenskej tajnej služby.
"Z akého dôvodu? Že niekto na ministerskej stoličke nezvláda kritiku? V mene toho zneužíva funkciu, právomoci verejného činiteľa, porušuje zákony? Čo také tajní zistili? Zo súkromných a pracovných rozhovorov. Prečo sa odpočúvanie zastavilo po vyslovení nedôvery vláde? A čo malo byť pointou? Väzenie pre nepohodlných novinárov? Absurdnosť, nad ktorou sa rozum zastavuje. Až takto hlboko táto krajina klesla," hodnotí informácie Slišková, ktorá to považuje za veľké zlyhanie SaS.
Šéfredaktorka Pravdy rovnako ako Nový Čas tvrdí, že "mašinéria" odpočúvania bola nasadená aj na ďalších ľudí. Aké ďalšie redakcie či novinári boli odpočúvaní, Slišková neuvádza.
Z Pravdy boli údajne odpočúvaní vedúca domáceho oddelenia Patricia Poprocká, redaktor Peter Kováč a najdlhšie bolo nasadené odpočúvanie na redaktorku Vandu Vavrovú. Cieľom sledovania malo byť zisťovanie "stykovej bázy". Sledovaných redaktorov mala tajná služba označovať aj krycími menami. Údajne vyhotovovala záznamy a prepisy rozhovorov, ktoré súviseli s dennou prácou redakcie a výkonom novinárskeho povolania, no v nijakom prípade s úlohami Vojenského obranného spravodajstva. Rovnako mali byť takto zaznamenávané súkromné telefonáty redaktorov s rodinnými príslušníkmi.
Galko na svojom profile na Facebooku označil zverejnenie informácií za "pekne nechutnú hru". "Niekomu musím fakt poriadne šliapať na otlaky a ležať v žalúdku. Ak si myslia, že ma takouto špinavou kampaňou zlomia, sú na veľkom omyle. VOS ani VSS nemá vlastné odpočúvacie zariadenie, všetky odposluchy sa robia len v zmysle zákona, po súhlase sudcu a cez Policajný zbor."
Tak ako Galko, ani hovorca ministerstva vnútra, pod ktoré polícia spadá, priamo nevylúčil, že sa odpočúvanie dialo. Gábor Grendel pre Pravdu povedal, že odpočúvanie zabezpečujú vždy len na základe rozhodnutia súdu. "Ak vzniknú akékoľvek podozrenia z porušenia zákona, polícia ich preverí," dodal Grendel.
Denník Pravda robí kroky na ochranu svojich redaktorov a vydavateľstva a pripravuje trestné oznámenie pre podozrenia z porušovania zákonov a spáchania trestných činov. Denník očakáva, že kauza bude vyšetrená, vyvodí sa zodpovednosť voči tým, ktorí sa na nej podieľali, "predovšetkým voči ministrovi obrany a riaditeľovi Vojenského obranného spravodajstva."
Téme venuje veľký priestor aj pondelkové vydanie denníka Nový čas. Na titulke je veľká fotka šéfa Ta3 Gučíka s nadpisom "Odpočúvali Gučíka!" a druhým nadpisom "Megaškandál na ministerstve obrany." Podľa Nového času "napichli telefóny aj ďalším novinárom". Denník prináša prepisy údajných rozhovorov.
Podľa prepisov, ktoré má Nový Čas k dispozícii, vojenská kontrarozviedka získavala informácie o osobe Gučíka nielen cez odposluchy telefónov a SMS-ky, ale s najväčšou pravdepodobnosťou aj sledovaním. VOS údajne monitorovala šéfa televízie Ta3 ako osobu spravodajského záujmu.
Podľa Nového času VOS o Gučíkovi zhromažďovalo údaje o jeho zdravotnom stave či súkromnom živote. Napríklad, že 17. februára 2011 mal letieť do Prahy na futbalový zápas, ale na letisku mu prišlo zle. "Následne sa z letu vyhovoril z naliehavých pracovných povinností a odišiel do nemocnice na Antolskej ulici, kde sa podrobil vyšetreniu," píšu agenti v správe.
Krátko po zverejnení informácií sa k článku v Pravde vyjadrila statusom aj najväčšia opozičná strana Smer-SD na svojom oficiálnom profile na Facebooku. "Priatelia, SaS a Galko majú na krku poriadny škandál. Odpočúvanie a sledovanie redaktorov denníka Pravda nemá nič spoločné s tým, čo strana SaS deklaruje. Tárajú o slobode a nežnej revolúcii a používajú praktiky ŠtB!," píše strana na Facebooku.
Pred voľbami nie je ničím výnimočným, že sa cez médiá odhaľujú politické kauzy. Krátko pred poslednými parlamentnými voľbami to bola napríklad údajná nahrávka s hlasom podobným Robertovi Ficovi, ktorý hovoril o získavaní prostriedkov pre stranu.
Kauza odpočúvania novinárov sa objavila aj v roku 2002, keď vtedajší člen vládnej koalície Pavol Rusko upozornil na to, že bol odpočúvaný jeho rozhovor s redaktormi denníka Sme.
Galko ešte pred zverejnením informácií "útoky na jeho osobu" predpovedal: "... mám informácie, že nákladné auta, či sanitky sú len slabý začiatok. Predpolie masívnych špinavých a oveľa závažnejších útokov, ktoré budú v najbližšej budúcnosti pokračovať priamo na moju osobu. Moc som šliapol niektorým ľuďom na otlaky - a nielen tým "červeným". Blog k týmto informáciám zverejním čoskoro," napísal Galko v nedeľu napoludnie na svojom blogu.
Správu budeme aktualizovať.