O dohodnutej spolupráci na svojom webe informovala ruská agentúra, ktorá uviedla, že obe strany si budú vymieňať spravodajstvo v angličtine a „rozvíjať spoločné projekty s cieľom posilniť vzťahy medzi Ruskom a Slovenskom“.

Sputnik cituje svojho zástupcu šéfredaktora Sergeja Kochetkova, podľa ktorého kooperácia pomôže výmene informácií medzi oboma krajinami, vzájomnému lepšiemu pochopeniu a priamej komunikácii.

Správa Sputniku cituje aj šéfredaktora TASR Mariána Kolára. „TASR spolupracuje s mnohými väčšími či menšími agentúrami po celom svete. Spolupráce sú zväčša o výmene obsahu v anglickom jazyku a TASR mala vždy záujem o rozširovanie počtu svojich zdrojov.“

V podobnom duchu sa M. Kolár vyjadril aj pre Mediálne.sk. „Spolupráca spočíva v sprístupnení v anglickom jazyku písaného spravodajstva. Inými slovami, zmluvné strany majú recipročný prístup k časti svojich spravodajských výstupov,“ uviedol.

Podľa šéfredaktora TASR oslovila slovenskú agentúru so žiadosťou o spoluprácu ruská strana. „Na základe zmluvy nevyplývajú ani jednej zo zmluvných strán žiadne finančné ani nefinančné plnenia,“ dodal s tým, že TASR má takéto zmluvy uzatvorené s niekoľkými ďalšími národnými agentúrami. „Ich spravodajstvo ponúka TASR svojim klientom až po dôkladnom redakčnom zvážení,“ načrtol. Spravodajstvo TASR odoberá väčšina hlavných slovenských médií.

Sputnik prevádzkuje spravodajskú agentúru, web aj rozhlasovú stanicu, svoje správy publikuje smerom do zahraničia, dovedna v 30 jazykoch. V roku 2015 vznikla aj česká verzia webu Sputnik.

Už pri založení Sputnika v roku 2014 sa Rusi netajili tým, že agentúra vzniká ako jedna z platforiem na vyváženie „západnej propagandy“. Sputnik organizačne priamo spadá pod hlavnú prokremeľskú agentúru Rossiya Segodnya podriadenú ruskej vláde a financovanú zo štátneho rozpočtu.

Sputnik sa od svojho začiatku prezentoval množstvom proputinovských článkov, česká verzia len nedávno písala o údajných ukrajinských vojakoch, ktorí v oblasti Donbasu majú bojovať pod vplyvom psychotropných látok a schopných boja aj po odstrelení hlavy, všimol si iDnes.cz.

Už pri svojom štarte vypustil Sputnik viacero pochybných textov, v jednom z nich napríklad analyzoval rozrastajúcu sa populáciu moslimov a Hispáncov a prechod Latinskoameričanov k islamu najmä z dôvodu „výhodnejších“ práv žien, písal Guardian.

V inom prípade zas Sputnik písal o snahe Južnej Floridy o osamostatnenie sa, pričom uvádzal aj príklady ako Krym či Katalánsko, no nespomenul rovnakú separatistickú iniciatívu Sibíri či dlhotrvajúci rusko-čečenský konflikt.

Spolupráca TASR s proruskou agentúrou prichádza v čase, keď aj Slovenská informačná služba informovala, že eviduje propagandu zo zahraničia, ktorá sa snaží ovplyvňovať verejnú mienku na Slovensku.

SIS ako príklad uviedla, že v kontexte pretrvávajúceho napätia vo vzťahoch medzi Ruskou federáciou a Západom v roku 2015 venovala pozornosť problematike snáh Ruskej federácie o ovplyvňovanie verejnej mienky na Slovensku a subjektom, ktoré sa na týchto aktivitách aktívne podieľali.