Z celkových 65 obetí bolo 50 profesionálnych novinárov, sedem občania, ktorí poskytovali informácie a osem spolupracovníci novinárov. Tridsaťdeväť novinárov bolo zámerne zavraždených, ostatní prišli o život pri výkone práce, ale neboli zabití úmyselne.
Najnebezpečnejšou krajinou bola aj naďalej Sýria – zomrelo tam 12 novinárov. Hneď za ňou je s 11 obeťami Mexiko, nasleduje Afganistan (9 mŕtvych), Irak (8) a Filipíny (4).
Fakt, že oproti vlaňajšku počet mŕtvych novinárov klesol o 18 percent, RSF prisudzuje tomu, že sa jednak zvyšuje povedomie o nevyhnutnosti novinárov lepšie chrániť, a zároveň z najnebezpečnejších krajinách novinári postupne odchádzajú.
„To je prípad Sýrie, Iraku, Jemenu aj Líbye, kde sme svedkami masívneho odlivu v tejto profesii,“ uvádza sa v správe RSF.
V mnohých krajinách novinárov ohrozujú predovšetkým konflikty a vojny, ale napríklad v Mexiku ich likvidujú drogové kartely aj miestni politici.
„Z krajín, kde nepanuje vojnový konflikt, je najnebezpečnejšie Mexiko,“ uvádza RSF. V tejto krajine drogových kartelov sa násilie systematicky zameriava na „novinárov, ktorí sa snažia informovať o organizovanom zločine a korupcii medzi politikmi“. Často sú tam chladnokrvne vraždení, čo bol prípad Javiera Valdeza Cárdenasa, ktorý bol zavraždený tento rok v máji.
Sýria je pre žurnalistov najnebezpečnejším prostredím od roku 2012. „Nebezpečne je tam všade a novinári, či už tí profesionálni, alebo ostatní, sú tam neustále vystavovaní paľbe ostreľovačov, výbušninám aj samovražedným atentátnikom,“ píše sa v správe RSF. Najohrozenejší sú miestni novinári, pretože tí zahraniční väčšinou z krajiny odišli.
Päťdesiatosem z tých novinárov, ktorí tento rok zomreli, bolo zabitých vo svojej vlasti, sedem na zahraničnej misii. Medzi mŕtvymi je desať žien, zatiaľ čo vlani ich medzi obeťami bolo päť.
K tohtoročným obetiam patrí Malťanka Daphne Caruanová Galiziová, ktorá zomrela v októbri pri výbuchu nálože umiestnenej pod jej autom. Zaoberala sa prípadmi prania špinavých peňazí na Malte.
RSF vo svojom materiáli tiež konštatuje, že 326 novinárov je kvôli svojej profesii väznených. Aj keď aj tento údaj má klesajúcu tendenciu, v niektorých krajinách naopak väznených žurnalistov pribudlo.
Najviac novinárov väznia Čína, a to 52, ďalej Turecko (43), Sýria (24), Irán (23) a Vietnam (19). V zajatí je 54 žurnalistov, z ktorých 22 je v rukách teroristickej organizácie Islamský štát (IS).