Už tretí rok po sebe je viac ako polovica z nich v Turecku, Číne a Egypte, kde úrady obviňujú žurnalistov z protivládnej činnosti. Uvádza to nezisková organizácia VON so sídlom v New Yorku, podporujúca slobodu tlače.

Počet novinárov uväznených pre obvinenia z „falošných správ“ vzrástol na 28. Vlani ich bolo 21 a v roku 2016 deväť. Správa kritizovala amerického prezidenta Donalda Trumpa za časté označovanie mediálneho spravodajstva ako „falošné správy“, čo je výraz, ktorý používajú na adresu svojich kritikov aj lídri krajín ako sú Filipíny a Turecko.

Turecko zostáva najväčším svetovým porušovateľom slobody tlače, keďže je tam za mrežami v súvislosti s protištátnymi obvineniami najmenej 68 novinárov. Najmenej 25 žurnalistov je vo väzení v Egypte. Celkový počet väznených novinárov klesol o osem percent oproti minuloročným rekordným 272 prípadom.

V celkovom počte nie sú zarátaní žurnalisti, ktorí zmizli alebo ich zadržiavajú neštátni činitelia. VON uvádza, že zmiznutia alebo únosy desiatok novinárov hlásili z Blízkeho východu a severnej Afriky vrátane niekoľkých zadržiavaných húsíjskými povstalcami v Jemene.