Hongkonský najvyšší súd odmietol v utorok prepustiť na kauciu hongkonského prodemokratického mediálneho magnáta Jimmyho Laia. Informovala o tom agentúra AFP.

Jimmy Lai (v čínštine Li Č'-jing), otvorený kritik Pekingu, patrí k najznámejším osobnostiam, ktoré obžalovali na základe nového zákona o národnej bezpečnosti, ktorý Čína v Hongkongu zaviedla koncom júna minulého roka v snahe umlčať disidentov.

Laia (73) zatkli vlani začiatkom decembra v súvislosti s obvineniami z podvodu. Tie sa týkajú prenájmu budovy jeho novín Apple Daily, ktoré sú najčítanejším denníkom v Hongkongu a patria medzi tvrdých kritikov čínskeho režimu.

WA 22 Hongkong - Jimmy Lai (vpravo), hongkonský mediálny magnát a jedna z najvýznamnejších prodemokratických osobností mesta, bol zatknutý na základe nového zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu v pondelok 10. augusta 2020. FOTO TASR/AP 

Hong Kong media tycoon Jimmy Lai, right, who founded local newspaper Apple Daily, is arrested by police officers at his home in Hong Kong, Monday, Aug. 10, 2020. Lai was arrested Monday on suspicion of collusion with foreign powers, his aide said, in the hi
Neprehliadnite

Hongkonského mediálneho magnáta Jimmyho Laia prepustia na kauciu

Obžalovali ho 11. decembra na základe čínskeho bezpečnostného zákona z „tajnej dohody s cudzou krajinou alebo s vonkajšími elementmi s cieľom ohroziť národnú bezpečnosť". Magnáta po 20 dňoch vo väzbe prepustili za prísnych podmienok na kauciu desať miliónov hongkonských dolárov (1,05 mil. eur). Podľa AFP mal zakázané vychádzať z domu, zverejňovať príspevky na sociálnych sieťach, vydávať vyhlásenia, hovoriť s médiami či zahraničnými predstaviteľmi.

Súd o niekoľko dní poslal Laia opätovne do väzby, keď podporil žiadosť prokuratúry a zamietol mu kauciu. Prokuratúra tvrdila, že pri uplatňovaní článku 42 nového bezpečnostného zákona mohlo dôjsť k pochybeniu zo strany sudcu nižšej inštancie. Podľa tohto článku by prepustenie na kauciu nemalo byť povolené, pokiaľ sudca neuzná, že existujú dostatočné dôkazy, že sa obžalovaný znova nedopustí podobného činu.