Stovka novinárov dnes v Guatemale protestovala proti piatkovému zatknutiu kolegu, ktorý hojne kritizoval prezidenta aj generálnu prokurátorku. José Rubén Zamora, zakladateľ denníka El Periódico, sa podľa prokuratúry previnil praním špinavých peňazí a jeho zatknutie nijako nesúvisí s jeho prácou novinára. Zamora začal protestnú hladovku, informovala agentúra AFP.

Represia za články

Polícia v piatok prehľadala aj sídlo denníka. Redaktori to vnímajú ako represiu za zverejnenie článkov, v ktorých obvinili prezidenta Alejandra Giammatteiho a generálnu prokurátorku Consuelu Porrasovú z korupcie. Novinári El Periódico na sociálnych sieťach napísali, že sa ani napriek zastrašovaniu nevzdajú. V dnešnom vydaní obvinili prezidenta, že Zamorovo zatknutie sa uskutočnilo na jeho objednávku.

Na demonštrácii pred súdom sa k asi stovke Zamorových kolegov pridali aj ďalší novinári, vrátane fotografa agentúry AFP. Mali cedule s nápismi „bez novín nie je demokracia" alebo „nás neumlčíte".

Medziamerické tlačové združenie (IAPA) vlani v septembri odsúdilo rozhodnutie guatemalskej justície vyšetrovať denník El Periódico za zverejnenie článku, ktorý vinil Porrasovú z korupcie.

Porušovanie ľudských práv

Medziamerická komisia pre ľudské práva (IACHR) zaradila tento rok v júni Guatemalu na zoznam krajín, kde dochádza k závažnému porušovaniu ľudských práv. Na zozname sú tiež Kuba, Venezuela a Nikaragua.

Štátne zastupiteľstvo pod vedením Porrasovej dalo impulz k prepusteniu, zatýkaniu a stíhaniu niekoľkých sudcov a prokurátorov, ktorí sa snažili bojovať s korupciou alebo s mafiou. Washington pred týždňom pridal Porrasovú a štyroch vplyvných guatemalských podnikateľov na takzvaný Engelov zoznam skorumpovaných a protidemokratických osobností.

Vlani v lete po celej Guatemale demonštrovali tisíce ľudí za odstúpenie prezidenta Giammatteiho a generálnej prokurátorky Porrasovej. Proti prezidentovi demonštrovali domorodí obyvatelia, roľníci, študenti aj malí obchodníci.

Ďalšie dôležité správy

PK 21 Brusel - Nová belgická ministerka zahraničných vecí Hadja Lahbibová (uprostred) a belgický kráľ Filip (vpravo) v kráľovskom paláci 15. júla 2022 v Bruseli. Lahbibová prevezme právomoci ministerky zahraničných vecí vo federálnej belgickej vláde po tom, ako doterajšia šéfka diplomacie Sophie Wilmesová odstúpila pre manželovu chorobu zo svojej funkcie. FOTO TASR/AP

Newly appointed Belgium's Foreign Minister Hadja Lhabib, left, walks with Belgium's King Philippe as she prepares to take the oa
Neprehliadnite

Belgicko rieši návštevu novej šéfky diplomacie na Kryme, ešte ako novinárky