Fotograf Maňo Štrauch z týždenníka TREND (NMH) získal prvé miesto v kategórii Portrét. Víťaznou sa stala jeho séria s názvom Politici. M. Štrauch v nej zachytil niekoľkých ministrov aj súčasného premiéra.
V kategórii Portrét patrí víťazstvo Matejovi Kalinovi (NMH), ktorý obsadil prvé miesto za samostatnú fotografiu „Spomienka na Ľudmilu“. Je na nej vyobrazená Margaréta Cervanová s portrétom svojej dcéry Ľudmily Cervanovej, ktorú 9. júla 1976 znásilnili a neskôr zavraždili.
M. Kalina si víťazstvo odniesol aj v kategórii Šport, kde obsadil prvé miesto svojou sériou Oslava Baranov. Fotografie zachytávajú radujúcich sa hokejových majstrov Slovenska z Banskej Bystrice krátko po tom, ako získali titul.
Grand Prix za záber z protestov
Za samostatnú fotografiu v kategórii šport si prvé miesto odniesol Michal Svítok zo spravodajskej agentúry TASR. Víťazná snímka Rozhodca znázorňuje arbitra, ktorý kontroluje situáciu na bránke Jána Laca v zápase USA –Slovensko na zimných olympijských hrách v Pjongčangu.
V kategórii Aktualita zvíťazila medzi samostatnými fotografiami snímka Tomáša Benedikoviča z Denníka N. Ide o záber „Za slušné Slovensko“ zo série fotiek protestujúcich ľudí v Bratislave počas protivládnych demonštrácií. Organizátori súťaže už skôr oznámili, že fotka získala aj hlavnú cenu Grand Prix.
Autorom fotografií, ktoré v kategórií Aktualita zvíťazili ako séria, je Boris Németh z týždenníka .týždeň. B. Németh rovnako zachytil demonštrantov v uliciach hlavného mesta.
B. Németh si víťazstvo odniesol aj v kategórii Reportáž, kde zvíťazila jeho séria „Slováci medzi slumami“. Fotograf v reportáži zachytil Slovákov, ktorí vykonávajú humanitárnu pomoc v Keni.
Prvé miesto v kategórii Každodenný život za samostatnú fotografiu nebolo udelené, nakoľko bola víťazka Zuzana Kňezeková vyradená zo súťaže pre porušenie pravidiel.
Za sériu fotografií z rovnakej kategórie získala prvé miesto voľná fotografka Gabriela Teplická za záber s názvom „Sila detstva“. Autorka v sérii zachytila každodenný detský svet.
Voľný fotograf Dominik Madaj získal prvé miesto za samostatnú fotografiu v kategórii Príroda a životné prostredie. Víťaznou sa stala snímka Letisko, ktorá zachytáva lietadlo v austrálskom Sydney na letisku v zátoke Botany.
Víťaznou sériou fotografií v rámci kategórie Príroda a životné prostredie sa stali „Hararské hyeny“. Autorom snímok je voľný fotograf Eduard Genserek, ktorý objektívom zachytil hyeny túlajúce sa po nociach v starobylom meste Harar na východe Etiópie.
S fotkou z pochodu bodoval aj študent
Ďalšou súťažnou kategóriou bol Svet umenia a kultúry. Za samostatnú fotografiu s názvom „Alfonsina y el mar“ si víťazstvo odniesla voľná fotografka Katarína Líšková.
Autorka si snímkou pripomenula príbeh argentínskej spisovateľky Alfonsiny Storni. Legenda o jej smrti bola zhudobnená a pieseň dostala názov „Alfonsina y el mar“. Podľa nej A. Storni vošla do mora a kráčala smerom k horizontu vodnej hladiny, až kým sa nestratila vo vlnách.
Za sériu fotografií si prvé miesto v rovnakej kategórii odniesol voľný fotograf Michal Babinčák. Séria nazvaná „Čiernobiele šaty“ zachytáva zákulisné fotenie, kde módny návrhár je ako popstar a prezentuje svoje predstavy o móde budúcnosti.
V medzinárodnej kategórii Študenti a mladí fotografi do 25 rokov vyhral v rámci samostatnej fotografie voľný fotograf a slovenský študent Michal Vasiľ. Snímka pochádza z pamiatkového pochodu za zavraždeného novinára a jeho snúbenicu a má názov „Za Jána a Martinu“.
V sérii fotografií zvíťazil v rovnakej kategórii slovenský voľný fotograf Robert Barca so sériou „Sme v tom sami“, ktorá zachytáva desať mesiacov v tmavej izolácii na predmestí stredne veľkého škandinávskeho univerzitného mesta. R. Barca zároveň získal ocenenie Mladý talent roka.
Medzinárodná kategória Dlhodobý dokument má víťaznú samostatnú fotografiu taktiež zo Slovenska. Jej autorom je voľný fotograf Alexander Rehorovský a názvom „Hľadanie vnútorného ticha“.
Ďalšou medzinárodnou kategóriou bolo krátke video, najlepšie prihlásila česká fotografka Jana Hunterová – zábery s názvom „Cudzinci v pohybe“. Grant Bratislavy, ktorý udeľuje primátor hlavného mesta, získal Ján Viazanička s projektom Čas oddychu.
Dosiaľ najviac prihlásených fotografií
Fotografie, ktoré postúpili do finále, budú vystavené v rámci výstavy Slovak Press Photo 2018 v Dome umenia - Kunsthalle, kde si návštevníci budú môcť pozrieť 312 fotografií, pričom prezentovaných bude aj päť najlepších videí.
„Je to najväčšie množstvo fotografií, ktoré sme mali. Pôvodne ich bolo 314,“ informovala riaditeľka súťaže Jana Garvoldtová s tým, že prvýkrát zo súťaže vyradili dve ocenené práce pre porušenie pravidiel Slovak Press Photo.
Do súťaže sa registrovalo 241 tvorcov, 165 napokon uzavrelo registráciu a poslali spolu 556 súťažných prác. Porota pre fotografické práce si v rámci hodnotenia pozrela 2 672 snímok v sériách a samostatných fotografiách, najviac počas doterajších siedmich rončíkov.
Práce prihlásené do súťaže novinárskej fotografie hodnotila 5-členná medzinárodná porota, ktorá sa zišla v dňoch 1. – 3. septembra v priestoroch Zichyho paláca v Bratislave, v zložení: Joe Klamar (fotograf, agentúra AP, SK/Kanada) – predseda poroty, Francesco Zizola (fotograf, agentúra NOOR, Taliansko), Maral Deghati (fotoeditorka, World Press Photo, Francúzsko/Irán), Jindřich Štreit (fotograf a pedagóg, ČR) a Czarek Sokolowski (fotograf, agentúra AP, Poľsko). Práce v medzinárodnej kategórii Krátke video hodnotili Pavol Barabáš, Tomáš Stanek a Petr Vavrouška (ČR).