Medzi nominovanými v aktuálnom 10. ročníku súťaže Slovak Press Photo sú opäť aj fotoreportéri Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR). Do finále vybrala päťčlenná medzinárodná porota fotografie Martina Baumanna a Michala Svítoka. Obaja uspeli so snímkami, ktoré nafotili na tohtoročnej olympiáde v Tokiu.

Dominovala kategória Šport

Baumann, ktorý sa fotografii venuje celý svoj profesijný život a najradšej podľa vlastných slov fotografuje práve športové podujatia, získal nomináciu na ocenenie v kategórii Šport za fotografiu s názvom Zlatý rekord. Zachytil na nej slzy šťastia slovenskej reprezentantky v športovej streľbe Zuzany Rehák-Štefečekovej po prevzatí zlatej medaily na olympijských hrách v Tokiu, kde naša športovkyňa vystrieľala okrem najcennejšieho kovu aj svetový rekord.

Nominovaná snímka fotografa Martina Baumanna
Zdroj: TASR
Nominovaná snímka fotografa Martina Baumanna

Medzi finalistami opäť figuruje aj fotoreportér a vedúci obrazovej redakcie TASR Svítok. Nomináciu získal rovnako v kategórii Šport za fotografiu Sústredenie. Zobrazená je na nej brazílska atlétka Chayenne da Silva v momente sústredenie pred rozbehmi na 400 metrov prekážok na olympiáde v Tokiu 31. júla. „Veľmi ma teší dvojnásobná nominácia na cenu v súťaži Slovak press photo. Olympiáda v Tokiu bola naozaj iná ako doterajšie. Som hrdý na môj tím obrazovej redakcie, lebo sme zažili náročné dni a noci počas 21 dní olympiády. A toto je príjemná satisfakcia a verím, že sa nám podarí zabodovať," uviedol pre TASR Svítok.

Nominovaná snímka fotografa Michala Svítoka
Zdroj: TASR
Nominovaná snímka fotografa Michala Svítoka

Takmer 160 súťažiacich

Jubilejný 10. ročník Slovak Press Photo 2021 pozná svojich finalistov. Do súťaže sa prihlásilo 157 fotografov, ktorí dovedna zaslali 1 322 snímok. Členmi poroty boli tento rok Kadir van Lohuizen (člen NOOR Agency, Holandsko), Azu Nwagbogu (AAP, Nigéria), Jindřich Štreit (fotograf a pedagóg, ČR), Roman Vondrouš (fotograf, ČTK, ČR) a Jana Hojstričová (fotografka a pedagogička, SR), ktorá je zároveň garantkou projektu.

Kuciak, covid aj voľby
Neprehliadnite

Kuciak, covid aj voľby – víťazné fotografie Slovak Press Photo

Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v deviatich súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, Mladí fotografi do 26 rokov a študenti (medzinárodná kategória), Dlhodobý dokument (medzinárodná kategória) a v medzinárodnej kategórii Každodenný život. Osobitnou kategóriou je Grant Bratislavy, tento rok je jeho témou Bratislava – mesto na Dunaji.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 24. septembra v Bratislave, po ňom si práce všetkých finalistov a víťazov jednotlivých súťažných kategórií budú môcť pozrieť záujemcovia na výstave vo verejnom priestranstve Vajanského nábrežia v Bratislave, kde budú vystavené do 31. októbra.