Slovensko sa v rebríčku tentoraz umiestnilo na 17. mieste, vlani pritom skončilo dvanáste, čo bolo zároveň historicky najvyššie umiestnenie. Stále sa však drží najvyššie spomedzi krajín vyšehradskej štvorky. 

RSF spomína pri hodnotení Slovenska vlaňajší výrok premiéra Roberta Fica, ktorý niektorých novinárov nazval „špinavé protislovenské prostitútky“ a neskôr sa zaň odmietol ospravedlniť. „Jeho výpad je typický pre narastajúcu nevraživosť, ktorú politici vyjadrujú voči novinárom,“ hodnotí medzinárodná organizácia.

Reportérom bez hraníc na Slovensku stále prekáža aj vysoký trest za ohováranie, ktorý hrozí aj novinárom v prípade zverejnenia nepravdivých tvrdení. K celkovej situácii však RSF uvádza, že novinári u nás môžu vyjadrovať slobodne aj kritické názory.

„Väčšina súkromných vydavateľstiev patrí súkromným podnikateľom, ktorí zastierajú svoje napojenie na politiku a biznis cez nejasné vlastnícke pomery,“ konštatujú Reportéri bez hraníc. V prípade verejnoprávnych médií hovorí RSF o pretrvávajúcom vplyve politikov na ne.

Slovensko je v aktuálnom rebríčku slobody médií za Nemeckom a pred Portugalskom. Susedné Česko kleslo tiež – o dve miesta na 23. priečku. Podľa RSF v Česku využívajú oligarchovia nákup novín na upevnenie svojho vplyvu. Jedným z nich je podľa organizácie aj vicepremiér a minister financií Andrej Babiš, ktorý vlastní dva vplyvné denníky.

Štvrtý raz po sebe klesla v rebríčku ďalšia susedná krajina – Maďarsko, ktorému patrí 71. miesto. RSF spomína aj zánik opozičného denníka Népszabadság a prevzatie vydavateľstva Mediaworks oligarchami blízkymi premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Ešte výraznejšie kleslo medziročne Poľsko – o sedem miest na 54. priečku. RSF pripomína, že vláda v krajine de facto zoštátnila verejnoprávne médiá, z ktorých odišlo 220 novinárov. V periodikách kritických voči vláde si štátne firmy neobjednávajú inerciu, čím ich vystavajú pod ekonomický tlak.

Sloboda médií: Slovensko kleslo o päť priečok, môžu za to aj výpady Fica a spol.

Index slobody tlače - Reportéri bez hraníc Zdroj: RSF

Na čele poradia je tentoraz Nórsko, ktoré vymenilo Fínsko. To bolo na špici rebríčka nepretržite od roku 2008, aktuálne je tretie. Predstihlo ho aj Švédsko. Na štvrtom mieste skončilo Dánsko, piate je Holandsko. Situácia v severských krajinách Európy je pre médiá v celosvetovom meradle najprijateľnejšia.

Do skupiny krajín, v ktorých je situácia médií označovaná za dobrú, patrí napríklad aj Nemecko na spomínanom 16. mieste. Aj tu sa však pracovníci médií podľa Reportérov bez hraníc dostávajú do hľadáčika úradov alebo tajných služieb.

Naopak, v štátoch s autoritárskymi režimami a v diktatúrach je prístup k médiám naďalej poznačený cenzúrou a prenasledovaním. Reportéri bez hraníc upozorňujú ale aj na to, že aj v demokratických krajinách sa tlač ocitá pod rastúcim tlakom. Napríklad v USA, spomínanom Poľsku alebo v Británii vraj politici dávajú verejne najavo svoje pohŕdanie novinári.

„Zvlášť desivé je, že aj demokracie stále silnejšie obmedzujú nezávislé médiá a novinárov, namiesto aby slobodu tlače uchovávali ako základnú hodnotu,“ vyhlásil podľa agentúry DPA hovorca RSF Michael Rediske.

Medzi krajiny, ktoré sa v rebríčku RSF výraznejšie prepadli, patrí aj Turecko, ktoré po novom zaujíma 155. miesto, čo znamená pokles o štyri priečky. Turecko vlani zažilo vlnu represií, ktoré nasledovali po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat.

V zhruba dvoch tretinách zo 180 skúmaných krajín sa situácia zhoršila, k čomu prispel aj vývoj v demokratických štátoch. Politici v nich opakovane novinárov napádali, vlády posilňovali právomoci tajných služieb a hrozili takzvaným whistleblowerom, teda ľuďom poukazujúcim na nelegálne alebo neetické praktiky, ktoré idú proti verejnému záujmu.

O dve miesta si pohoršili napríklad Spojené štáty, ktoré aktuálne zaujímajú 43. priečku. Znepokojujúce rozmery tam vraj nadobudlo stíhanie investigatívnych novinárov a whistleblowerov. Prezident Donald Trump sa systematickým urážaním kritických médií dištancoval od dlhej tradície USA ako ochrancu slobody tlače, tvrdí RSF.

Medzi krajiny na chvoste indexu slobody tlače vo svete patria Kuba, Sudán, Vietnam, Čína, Sýria, Turkménsko, Eritrea a posledná je Severná Kórea.

Reportéri bez hraníc sa snažia vyjadriť mieru slobody, ktorú majú pri práci novinári, blogeri a médiá v 180 štátoch sveta. Základom pravidelného zisťovania je dotazník, ktorý RSF v 20 jazykoch predkladá novinárom, vedcom, právnikom a ochrancom ľudských práv vo svete.