O svojom rozhodnutí vrátiť sa na Slovensko píše Martin M. Šimečka na blogu, ktorý zverejnili Respekt aj Denník N. Český týždenník s nadpisom „Doba plodiaca monštrá ma núti vrátiť sa na Slovensko“.

„V poslednom čase som cítil, že ma Slovensko začína priťahovať väčšou silou. Prišiel som na to paradoxne vďaka rozdielnemu postoju k tomu, čo ma na oboch krajinách odpudzuje,“ píše v príspevku Martin M. Šimečka.

Šimečka sa vracia na Slovensko, z Respektu prechádza do Denníka N

„Je ľahké cítiť sa doma v spoločenstve, ktorá je vám mentálne blízke - a v tomto zmysle je to české i slovenské naďalej mojím domovom. Lenže k svojmu údivu som zistil, že mám odlišný vzťah ku spoločenstvám, ktoré sú mi mentálne vzdialené. Zistil som, že to české, reprezentované myslením ľudí ako sú Zeman, Konvička, Klaus a mnoho ďalších, vnímam ako niečo úplne cudzieho, čo ku mne vôbec nepatrí, do čoho sa nie som schopný vcítiť. A naopak, to slovenské, reprezentované Ficom, Kotlebom a mnohými ďalšími je mi síce tiež na míle vzdialené, ale cítim, že so mnou nejako súvisí, že vyrastá z hlbín, ktorým snáď dokážem porozumieť, a preto ma to zaujíma,“ vysvetľuje novinár.

S Denníkom N bol Martina M. Šimečka spojený aj dosiaľ, je jedným z členov redakčnej rady, ktorá vznikla ešte pri formovaní Projektu N, ktorý zakladali odchádzajúci redaktori Sme po avizovanom vstupe skupiny Penta do Petit Pressu. V redakčnej rade Denníka N sú aj šéf Pohody Michal Kaščák, poradca prezidenta Andreja Kisku Martin Bútora, šéf Martinusu Michal Meško, spisovateľ Péter Hunčík či kultúrna aktivistka Zora Jaurová.

Martin M. Šimečka na Slovensku viedol z pozície šéfredaktora sedem rokov denník Sme, z funkcie z vlastného rozhodnutia odišiel v septembri 2006, keď uviedol, že necítil dostatočnú podporu vedenia vydavateľstva. Jeho nástupcom sa stal vtedy Matúš Kostolný, súčasný šéfredaktor Denníka N, ktorý bol v Sme Šimečkovým zástupcom.

M. Šimečka potom šéfoval do roku 2008 Respektu, kde doteraz pôsobil ako editor. Časopis vydáva Economia, ktorá predtým fúzovala s vydavateľstvom Respekt Publishing. Vlastníkom Economie je miliardár Zdeněk Bakala, ktorému M. Šimečka ďakuje v blogu za to, že „vždy rešpektoval nezávislosť redakcie“.