Tri hlavné severské denníky vo štvrtok oznámili, že budú prekladať svoje správy o ukrajinskej vojne do ruštiny a pokúsia sa tak mať dosah na ruskú verejnosť a protirečiť ,,propagande" Kremľa. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Nestranné a spoľahlivé správy

,,Naším cieľom je dať Rusom nestranné a spoľahlivé správy," napísali v spoločnom stĺpčeku šéfredaktori škandinávskych denníkov – dánskeho Politiken, švédskeho Dagens Nyheter a fínskeho Helsingin Sanomat.

,,O tragédii Ukrajiny nemožno ruskú verejnosť informovať cez propagandistické kanály," napísali a skritizovali Moskvu za nariadenie z minulého týždňa zatvoriť ,,poslednú nezávislú televíznu a rozhlasovú stanicu v Rusku, Dožď a Echo Moskvy".

Svoju činnosť pozastavili v Rusku početné medzinárodné médiá, pretože tam boli zavedené nové kruté pravidlá, podľa ktorých je protizákonné nazývať vojenskú akciu na Ukrajine ,,invázia" alebo o nej šíriť ,,lživé" správy.

Blokovanie prístupu

V Rusku bol zablokovaný aj prístup na sociálnu sieť Facebook, čo je podľa odborníkov znak, že Kremeľ sa snaží potlačiť akýkoľvek odpor súvisiaci s ukrajinským konfliktom.

,,Ruské matky musia vedieť, že ich synovia sú posielaní do neznáma, že sú zabíjaní a ráňaní nevinní civilisti, že milióny Ukrajincov boli nútené ujsť zo svojej krajiny a že milióny ukrajinských detí majú zničené detstvo," napísali šéfredaktori. Kremeľ predstavuje inváziu na Ukrajine ako obmedzenú ,,vojenskú operáciu", zameranú na obranu rusky hovoriacich Ukrajincov pred ,,genocídou", vysvetľuje AFP.

Ďalšie dôležité správy

WA 33 archív Moskva - Na archívnej snímke zo 17. decembra 2020 hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov reční na tlačovej konferencii v Moskve. Kremeľ vyjadril v piatok 5. februára 2021 poľutovanie
Neprehliadnite

Ruská ekonomika zažíva šok, povedal hovorca Kremľa. Sankcie nazval ekonomickou vojnou