Rusko zablokovalo prístup k spravodajskému internetovému portálu The Bell. Agentúra Reuters pripomína, že tento server založila jedna z najprominentnejších ruských novinárok - Jelizaveta Osetinská. Ide o dosiaľ posledný zo zásahov Ruska voči nezávislým médiám v krajine.

Moskva zablokovala od svojho vlaňajšieho napadnutia Ukrajiny už desiatky spravodajských portálov. Často ich pritom obviňovala, zo zverejňovania lživých správ o svojej „špeciálnej vojenskej operácii“ na Ukrajine, čo je termín, akým oficiálne nazýva inváziu.

The Bell obmedzil správy o vojne na Ukrajine

Server The Bell publikuje najmä ekonomické správy. Doteraz bol jedným z mála zostávajúcich nezávislých mediálnych portálov prístupných v Rusku po tom, ako tamojšie úrady zablokovali médiá ako Mediazona, Meduza či Novaja Gazeta.

Už vlani pritom tento server informoval, že prestane pokrývať vojnu na Ukrajine, keďže by tak ohrozoval svojich novinárov. Naďalej však zverejňoval správy o dosahu invázie na ekonomiku krajiny.

Zahraničná agentka

The Bell založila v roku 2017 novinárka Osetinská, bývalá šéfredaktorka niekoľkých ruských ekonomických periodík vrátane denníka Vedomosti či ruskej verzie magazínu Forbes.

Osetinská, rovnako ako aj samotný portál The Bell, boli v Rusku už skôr označené za „zahraničných agentov“. Ako pripomína Reuters znamená to, že podliehali zvýšenej kontrole zo strany tamojších úradov.

Ďalšie dôležité správy

WA 7 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastňuje na stretnutí o rozvoji cestnej výstavby prostredníctvom videokonferencie v rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve vo štvrtok 2. júna 2022. FOTO TASR/APRussian President Vladimir Putin attends a meeting on the road construction development via videoconference at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow, Russia, Thursday, June 2, 2022. (Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko zablokovalo web britského denníka The Telegraph