Na osem rokov nápravných prác odsúdili v pondelok ruského novinára na voľnej nohe Andreja Novašova po tom, čo ho súd uznal vinným z vedomého šírenia falošných informácií o ruskej armáde. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

O konečnom verdikte, ktorý vyniesol súd v Kemerovskej oblasti na Sibíri, informoval Novašovov bývalý zamestnávateľ Siberia.Realities, miestny projekt americkej rozhlasovej stanice Rádio Slobodná Európa, ktorú ruské úrady označili za ,,zahraničného agenta".

Ročný zákaz publikovania

V rozsudku sa uvádza, že okrem nápravných prác platí pre Novašova aj zákaz publikovania akéhokoľvek materiálu na internete počas jedného roka. Samotný novinár akékoľvek previnenie odmieta a podľa Siberia.Realities sa jeho obhajca voči verdiktu súdu odvolá.

Novinára mali uznať vinným z diskreditácie ruskej armády v štyroch príspevkoch na sociálnych sieťach i v zdieľanom článku, ktorý ruské jednotky obviňoval z ostreľovania civilnej infraštruktúry pri minuloročnom obliehaní ukrajinského prístavného mesta Mariupol.

Ďalšiu ruskú novinárku Mariju Ponomarenkovovú ešte minulý mesiac odsúdili na šesť rokov v trestaneckej kolónii za to, že obvinila ruské vzdušné sily z bombardovania divadla v Mariupole, kde sa v apríli minulého roka v tom čase ukrývali ženy a deti.

Diskreditácia armády

Rusko zaviedlo rozsiahle zákony o vojnovej cenzúre krátko po tom, čo pred rokom vo februári vojensky vtrhlo na Ukrajinu, pripomína Reuters.

,,Diskreditácia" tamojšej armády môže byť trestaná až päťročným väzením, kým za zámerné šírenie "dezinformácií" o nej hrozí až 15 rokov za mrežami.

Dolná komora ruského parlamentu tento mesiac podporila zákon, ktorý by zaviedol dlhšie tresty odňatia slobody a rozšíril legislatívu aj na žoldniersku organizáciu známu pod názvom Vagnerova skupina, ktorá na Ukrajine bojuje po boku regulárnej ruskej armády.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Robert Fico a Veronika Remišová
Neprehliadnite

RTVS potláča podľa Fica slobodu prejavu a názoru, redaktorke sa neospravedlní