Desiatky ľudí sa zhromaždili v sobotu (4. 9.)  v centre Moskvy na protest proti zásahom ruských úradov voči nezávislým médiám. Informovala o tom agentúra AP.

Malú demonštráciu spoločne zorganizovali niekoľkí predstavitelia opozície kandidujúci v septembrových parlamentných voľbách. Oficiálne išlo o predvolebné stretnutie kandidátov s voličmi, aby sa predišlo zatýkaniu pre obvinenia z organizovania nepovoleného zhromaždenia.

Opoziční kandidáti vo svojich prejavoch odsúdili skutočnosť, že v poslednej dobe boli viaceré nezávislé médiá, vrátane televízie Dožď a spravodajského servera Meduza, zaradené v Rusku medzi tzv. zahraničných agentov. Toto hanlivé označenie je spojené so sprísneným dozorom úradov, poškodzuje dôveryhodnosť médií a znižuje ich príjmy z reklamy.

Ruské úrady podľa pozorovateľov zvyšujú tlak na opozíciu a nezávislé médiá pred parlamentnými voľbami naplánovanými na 19. septembra, v ktorých si chce prezident Vladimir Putin upevniť svoju pozíciu pred prezidentskými voľbami v roku 2024.

KK47 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas rozhovoru pre televíziu NBC s novinárom Keirom Simmonsom 14. júna 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pred svojou nadchádzajúcou schôdzkou s prezidentom USA Joeom Bidenom odmietol obvinenia, že Rusko stojí za nedávnymi počítačovými útokmi proti USA. V rozhovore pre televíziu NBC tiež upozornil, že druhá strana nepredložila žiadne dôkazy, ktoré by dokazovali tieto podozrenia. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin spea
Neprehliadnite

Ruskému investigatívnemu novinárovi „zaklopala“ na dvere polícia a urobila raziu

Okrem zaraďovania médií na zoznam cudzích agentov úrady podnikli aj razie v domov viacerých známych novinárov. V júli bol označený za „neželanú organizáciu“ investigatívny portál Projekt, čím mu bolo prakticky znemožnené pôsobenie v Rusku. Tento portál odhaľoval korupčné praktiky predstaviteľov Putinovho režimu s ním spriaznených oligarchov.

„Naše úrady chcú úplne zničiť mediálnu sféru. Označenie Dožďa, Meduzy a ďalších médií za zahraničných agentov je krokom k vybudovaniu diktatúry opísanej (Georgeom) Orwellom, ktorej hlavný slogan znie: 'Nevedomosť je sila',“ uviedol aktivista Nikolaj Kavkazskij, ktorý kandiduje do parlamentu za opozičnú liberálnu stranu Jabloko.

Na sobotňajšom protestnom zhromaždení podľa dostupných informácií nikoho nezadržali. Na podobnej demonštrácii na podporu nezávislých médií spred dvoch týždňov, ktorá sa konala pred moskovskou centrálou Federálnej bezpečnostnej služby, bolo nakrátko zadržaných 12 žurnalistov.

Michail Borisovič Chodorkovskij
Neprehliadnite

Ruské úrady znovu „zametajú“, zablokovali dva spravodajské portály kritické voči Kremľu