Šéfredaktor magazínu poukazuje najmä na dva nedávne prípady. Prvým bol článok denníka Sme, ktorý písal o učiteľke Darine Tomkovej. Tá mala žiakom na vyučovaní ukazovať Zem a vek a použiť ho ako učebnú pomôcku.

Sme jej postup kritizovalo, hoci učiteľka v reakcii vysvetlila, že v rámci výuky použila len titulnú stranu časopisu, ktorou žiakom ilustrovala hrôzy vojny.

Podľa T. E. Rostasa denník pedagogičku z košického gymnázia „exemplárne mediálne popravil a podupal jej ľudské práva“.

„Chceme však dôrazne upozorniť na fakt, že tu okrem pani Tomkovej ide aj o celú našu spoločnosť, v ktorej právo a zákon neplatí,“ píše v liste politickým špičkám šéfredaktor časopisu, podľa ktorého mohol text v Sme naplniť znaky trestného činu ohovárania.

T. E. Rostas upozorňuje aj na články ústavy, podľa ktorých má na Slovensku platiť sloboda prejavu, zákaz cenzúry a zaručená má byť tiež sloboda myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery.

„V žiadnom ohľade neprislúcha právo obmedziť vyššie uvedené práva a slobody žiadnej fyzickej alebo právnickej osobe, do ktorej pozície sa denník Sme pasoval a uzurpuje si právo rozlišovať medzi jedinými správnymi informáciami prezentovanými ich neobjektívnym pohľadom, pričom sa stavia do úlohy rozhodcu oprávneného posúdiť, čo je správne a čo nie, čo je seriózne a čo je konšpiračné,“ pokračuje ďalej T. E. Rostas, podľa ktorého podobné útoky zažíva aj on sám, jeho rodina, redaktori Zem a vek, ako aj čitatelia a priaznivci časopisu.

Druhým momentom pre T. E. Rostasa je „kauza“ Banášová, pri ktorej sa zastavil v ďalej časti listu. Populárna moderátorka, ktorá sa už v minulosti objavila na zadnej obálke Zem a vek, v nedávnom rozhovore pre Ženy v meste zdupľovala, že by periodikum podporila opäť.

„Je to časopis, ktorý sa nebojí v dnešnej diktatúre, ktorá síce nezatvára ľudí, ale vytvára takú demagógiu medzi nami, že nemáme ani slobodu povedať – hej, celkom zaujímavý časopis, prečo si to pre zmenu neprečítať. Ja ich ani cielene nečítam, ale po vlne odporu niekoľkých bratislavských intelektuálov som si uvedomila, v akej neslobode žijeme,“ povedala.

A. Banášovú dáva T. E. Rostas ako príklad, že „známe osobnosti sú u nás verejne pranierované a zosmiešňované, pretože sa prikláňajú na stranu slobody slova a stav v našej spoločnosti označujú ako diktatúra“.

OTVORENÝ LIST PREZIDENTOVI, PREMIÉROVI, MINISTROVI ŠKOLSTVA A MINISTROVI KULTÚRYVážený pán prezident, vážený pán premi...

Posted by ZEM A VEK on 26. apríl 2015

„Chcem Vás v mene redakcie časopisu, desiatok tisíc jeho priaznivcov a čitateľov verejne vyzvať, aby ste odmietli všetky útoky voči iným názorom. Našim jediným úmyslom je prinášať aj iný pohľad ako ten, ktorý reprezentujú dogmatické médiá a politici,“ vyzýva T. E. Rostas v závere listu politikov.

Zároveň ich žiada, aby ak v prípade nálezu, že časopis je antisemitský, homofóbny alebo šíri nenávisť,  konali podľa zákona a vytvorili opatrenia na jeho zrušenie.

Zem a Vek vychádza od roku 2013, vydavateľom je eseročka Sofian, ktorej spolumajiteľom je popri T. E. Rostasovi Ivan Galanský.

Médium sa na webe prezentuje sloganom „alternatívne spravodajstvo“, print sa označuje ako „geopolitický a kultúrny mesačník“. Prezentuje sa viacerými kontroverznými názormi typu, že členstvo v NATO ohrozuje Slovákov alebo že chemoterapia je obchod so smrťou.