V súvislosti s výkonom práce prišlo v roku 2020 vo svete o život 65 novinárov a pracovníkov médií. V roku 2019 ich zahynulo 49. Vo výročnej správe to uviedla Medzinárodná federácia novinárov (IFJ), napísala v piatok agentúra AP. Vlaňajší počet zabitých novinárov je podľa IFJ na približne rovnakej úrovni ako v 90. rokoch.

K vraždám novinárov došlo v 16 rôznych krajinách pri cielenom zabíjaní, bombových útokoch a v krížovej paľbe. Od roku 1990, keď IFJ začala zhromažďovať údaje, bolo vo svete zabitých celkovo 2 680 novinárov.

Najnebezpečnejším miestom pre novinárov - už štvrtýkrát za päť rokov - bolo Mexiko, kde prišlo o život 14 pracovníkov médií. Jedenásť ich zahynulo v Afganistane. Deviatich zabili v Pakistane, osem v Indii, štyroch na Filipínach a v Sýrii a troch v Nigérii a Jemene. K vraždám došlo aj v Iraku, Somálsku, Bangladéši, Kamerune, Hondurase, Paraguaji, Rusku a vo Švédsku.

Na snímke Marián Kočner počas zasadnutia senátu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v kauze zmeniek TV Markiza.
Neprehliadnite

Mariana Kočnera, Petra Tótha a ďalších obvinili za sledovanie novinárov

Generálny tajomník IFJ Anthony Bellanger uviedol, že k „pretrvávajúcemu krviprelievaniu v médiách prispeli neľútostná vláda zločineckých barónov Mexiku, násilie páchané extrémistami v Pakistane, Afganistane a Somálsku, ako aj neznášanliví zástancovia tvrdých línií v Indii a na Filipínach".

Okrem počtu úmrtí IFJ informovala, že k marcu 2021 bolo vo väzení po celom svete pre svoju prácu najmenej 229 novinárov. Federácia uviedla, že najmenej 67 žurnalistov sa nachádza za mrežami v Turecku. Nasledujú Čína (23), Egypt (20), Eritrea (16) a Saudská Arábia (14).