Organizácia na ochranu žurnalistov Reportéri bez hraníc (RSF) v roku 2020 zaznamenala nárast v počte prejavov násilia voči novinárom najmä v súvislosti s protestmi v USA a vo Francúzsku. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.
Hovorkyňa RSF Pauline Adesová-Mévelová uviedla, že jej organizácia zaznamenala ,,rozvíjajúci" sa trend prejavov násilia voči pracovníkom médií, ktorí spravodajsky pokrývajú protesty. Týka sa to najmä Spojených štátov v súvislosti s protestmi po májovom zabití Afroameričana Georgea Floyda a zhromaždení v súvislosti so sporným novým zákonom o bezpečnosti vo Francúzsku.
V súvislosti s výkonom práce bolo v roku 2020 zabitých 50 novinárov a pracovníkov médií, väčšina z nich v krajinách, kde nie je vojna. Uviedla to v utorok RSF vo výročnej správe. To je menej v porovnaní s rokom 2019, keď bolo zabitých 53 žurnalistov. RSF však dodávajú, že z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 pracovalo tento rok v teréne menej novinárov.
Hongkonského mediálneho magnáta Jimmyho Laia prepustia na kauciu
RSF v správe takisto vyjadrujú znepokojenie s opatreniami vlád v boji s pandémiou, ktoré spôsobili ,,výrazný nárast" v počte prípadov porušenia slobody tlače. RSF uvádzajú 387 uväznených novinárov, čo označuje za ,,historický počet". Štrnásť z nich bolo zatknutých v súvislosti s pokrývaním koronavírusovej krízy.
Čínsku občiansku novinárku Čang Čan odsúdili v pondelok na štyri roky väzenia za spravodajstvo z mesta Wu-chan počas prvotných fáz šírenia infekcie nového druhu koronavírusu, pripomína AFP. Wu-chan v stredočínskej provincii Chu-pej je považovaný za ohnisko koronavírusovej pandémie. Čínske úrady podľa AFP doteraz potrestali ôsmich ľudí, ktorí upozorňovali na skutočnosti v spojitosti s koronavírusom.