Reportéri bez hraníc (RSF), ktorí okrem iného hodnotia podmienky na prácu novinárov v jednotlivých krajinách a podľa toho zostavujú index slobody tlače, v stanovisku vyjadrili vieru, že úrady zaistia, že zodpovední za tento čin budú potrestaní.

Organizácia vo svojej správe pripomína, že 27-ročný J. Kuciak sa špecializoval na témy týkajúce sa ekonomickej trestnej činnosti vrátane daňových podvodov. Pripomínajú aj jeho nedávny článok o Mariánovi Kočnerovi, ktorého označujú ako „podnikateľa s kontroverzným napojením na niekoľkých politikov“.

„Vyzývame na dôsledné vyšetrenie, aby boli jasné presné okolnosti Jánovej smrti. Žiadame, aby úrady dali viac svetla do tohto prípadu, obzvlášť preto, že on i jeho blízki čelili v posledných mesiacoch vyhrážkam,“ povedala Pauline Adés-Mévelová z organizácie Reportéri bez hraníc, ktorá riadi európsko-balkánsku kanceláriu RSF.

Reportéri bez hraníc pripomínajú, že ide o druhý prípad zavraždeného novinára v EÚ za posledných päť mesiacov. Na Malte vlani v októbri zabili novinárku a blogerku Dapne Caruanovú Galiziovú. Venovala sa biznisu napojenému na politiku.

Za posledných 10 rokov ide v EÚ o piaty podobný prípad. Sedem novinárov bolo usmrtených pri teroristikom útoku v redakcii týždenníka Charlie Hebdo v januári 2015. Grécky rozhlasový novinár Socratis Guiolias bol zastrelený pri svojom dome v roku 2010. Chorvátsky editor Ivo Pukanič bol zabitý nastraženou bombou pri jeho auto v roku 2008.

Reportéri bez hraníc vlani umiestnili Slovensko na 17. miesto spomedzi 180 krajín v rebríčku slobody tlače World Press Freedom Index. Bol to pokles o päť miest oproti roku 2016.

Aktualizované: Na zavraždenie novinára reagoval aj Medzinárodný tlačový inštitút (IPI), ktorý je hlboko znepokojený a zároveň „vyzýva štát, aby vypátral páchateľov a zároveň zabezpečil bezpečné prostredie pre pôsobenie všetkých novinárov na Slovensku. Predstavitelia Slovenska by mali jasne odsúdiť tento čin a vyslať signál verejnosti, že útoky na novinárov sú v demokratickej krajine neakceptovateľné.“

Slovenský syndikát novinárov s veľkou ľútosťou prijal informáciu týkajúcu sa vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho družky vo vlastnom dome. „Tento barbarský čin je snahou nielen o zastavenie novinárskych aktivít Jána Kuciaka, je aj bezprecedentným útokom na nezávislú žurnalistiku v našej krajine,“ uvádza sa vo vyhlásení SSN.

Syndikát apeluje „na orgány činné v trestnom konaní, no aj nezávislé médiá a novinárov, aby sa týmito udalosťami nenechali zastrašiť a pokračovali vo svojej práci. Len tak je možné vyslať jasné posolstvo smerom k tým, ktorí tento ohavný čin spáchali. Nemôžeme byť zatlačení do kúta a nechať zvíťaziť teror a násilie“.

Slovensko podľa stavovskej organizácie novinárov musí prijať všetky kroky k vyšetreniu tejto dvojnásobnej vraždy a „nemôže dovoliť, aby sme sa vrátili o niekoľko rokov späť. Pozerá sa na nás celá Európa a my všetci musíme ukázať, že sme tu pre to, aby sme bránili svoje práva, ktoré nám chcú vziať“, dodáva sa v stanovisku SSN.

Slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov (AEJ) je rovnako mimoriadne znepokojená úkladnou vraždou novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice. Pripomína, že zločin sa udial na pozadí investigatívnej činnosti pri odhaľovaní trestnej činnosti osôb napojených nielen na podsvetie, ale aj politické špičky tejto krajiny.

AEJ, slovenská sekcia vyzýva, policajné orgány SR aby túto vraždu dôkladne vyšetrili a vinníkov postavili pred súd. „V tejto vražde vidíme útok proti základným princípom právneho, demokratického štátu, proti slobode slova a tlače, jedného z ústavných práv občanov Slovenskej republiky. Nepochybne je to aj dôsledok systematických dlhoročných agresívnych slovných útokov viacerých vedúcich predstaviteľov štátu proti novinárom. Zároveň sa pýtame, ako tento štát chráni tých, ktorí riskujú pri odhaľovaní protispoločenskej činnosti?“ uvádza sa v stanovisku.

„Zároveň pripomíname, že nezvestní sú ďalší dvaja novinári – od roku 2008 reportér Paľo Rýpal a od roku 2015 ekonomický redaktor Miroslav Pejko, ktorí sa taktiež v médiách venovali investigatívnej žurnalistike. Naliehavo žiadame policajné orgány, aby verejnosť informovali o stave vyšetrovania nielen poslednej vraždy ale aj pátraní po nezvestných novinároch.“

Taktiež Slovenská asociácia novinárov (SAN) vyjadruje hlbokú sústrasť pozostalým v prípade vraždy investigatívneho reportéra Jána Kuciaka a jeho priateľky. Vraždu je podľa SAN nevyhnutné čo najskôr vyšetriť a páchateľov potrestať najvyššou možnou sadzbou.

„Smutná, tragická udalosť je historicky prvou na Slovensku. V tejto súvislosti je nevyhnutné sa zamyslieť, či práca novinára v prospech spoločnosti má aj primeranú ochranu. Aj keď sa po roku 1990 zmenilo politické prostredie, neznamená to, že sa výrazne zlepšilo postavenie novinárov v spoločnosti. SAN už dlhší čas upozorňuje na relatívnu novinársku slobodu i zložité povolanie v podmienkach Slovenskej republiky. A že je to tak, svedčí aj neodškriepiteľný fakt. Slovo novinár alebo redaktor bolo vytesnené aj z mediálneho zákona,“ uvádza sa v stanovisku SAN, ktoré SITA poskytol predseda asociácie Štefan Dlugolinský. Podľa SAN je „nevyhnutné, aby sa smutný prípad novinára Jána Kuciaka stal hnacím motorom pri ozdravení politickej klímy a demokracie na Slovensku“.

Na pamiatku zavraždených možno v pondelok pred sídlom redakcie Aktuality.sk na Prievozskej 14 v Bratislave od 18:00 do 21:00 zapáliť sviečku. Výzva sa šíri na Facebooku, kde tiež vyzývajú na účasť na pochode za Jana Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú, ktorý sa uskutoční 13. marca od 16:00 do 19:00 na Námestí SNP v Bratislave. Pamiatku zavraždených si v pondelok uctia aj v Prahe od 18:00 do 21:00 na Václavskom námestí.