Redaktorov médií často riadia opoziční politici. V dnešnej O 5 minút 12 Jednotky STV to povedal podpredseda vlády Dušan Čaplovič (Smer-SD). Odmietol hovoriť o konkrétnych menách. Diskusný protivník poslanec NR SR Eduard Kukan (SDKÚ-DS) označil tieto slová za zbytočne silné.
"Práve preto by som zakaždým zdvihol ruku za to, aby mal na základe nového tlačového zákona každý občan právo na odpoveď. Veď ak to tak funguje v Nemecku alebo Francúzsku, prečo by to nemohlo platiť aj u nás," uviedol Čaplovič.
Kukan zdôraznil, že opozícia nie je proti právu na odpoveď, ale žiada jeho úpravu. Malo by byť presnejšie vymedzené s konkrétnejšími pravidlami. Demonštrovanie problému na príklade Nemecka a Francúzska Kukan nepovažuje za vhodný argument. Mohol som by uviesť ďalších desať krajín, ktoré takýto radikálny tlačový zákon nemajú a fungujú, dodal Kukan. Viac o kritike návrhu tlačového zákona.
O zdržiavaní schválenia Lisabonskej zmluvy opozíciou dnes Čaplovič hovoril ako o bezcharakternom vydieraní. "Nevidel by som to tak dramaticky, sú parlamenty, ktoré o Lisabonskej zmluve rokujú aj dlhšie než my. Napríklad, v anglickom kráľovskom parlamente sa 15 hodín rozprávali len o tom, ako vôbec budú tento zákon prerokúvať," tvrdí Kukan.
Opozícia aj naďalej žiada zapracovať do návrhu zákona pripomienky Úradu pre slobodu médií OBSE a ďalších medzinárodných organizácií. V opačnom prípade ratifikáciu európskej reformnej zmluvy nepodporí. Viac o kritike OBSE.
Kukan v tejto súvislosti pripomenul vyjadrenia ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, že by slovenská vláda tieto výhrady OBSE mala zohľadniť. "Keďže bol pán Kubiš šesť rokov generálnym tajomníkom OBSE, možno len chápe, že niekedy politicky netreba kráčať len s klobúkom v ruke, ale aj v predklone," komentoval odporúčanie šéfa rezortu diplomacie Čaplovič.
Ďalší postup v procese prijímania nového tlačového zákona.
Foto: Vysielanie Jednotky STV