PSIS patril dosiaľ druhý 50-percentný podiel a podľa akcionárskej dohody mal „predkupné právo“ v prípade, že by Rhenische Post chcela svoj podiel niekomu predať. Záujemcom, ktorí už s Nemcami podpísal zmluvu, je dcérska firma agentúry SITA NAMAV, pričom financujúcim partnerom je reálne skupina Penta.
V prípade, že by si PSIS uplatnil svoje právo, mohol by Situ a Pentu „prebiť“ a získať v Petit Presse 100-percentný podiel. K tomu však po uplynutí lehoty podľa všetkého nedošlo.
Podľa informácií Mediálne.sk si PSIS patriaca podnikateľovi Petrovi Vajdovi nechce uplatniť celých 50 percent v Petit Presse, ale s Nemcami sa chce dohodnúť na získaní menšieho podielu. Podľa viacerých zdrojov má záujem o maximálne desať percent, jeho ponuku v súčasnosti analyzujú právnici nemeckého akcionára. Rhenische Post už totiž podpísala s NAMAVom zmluvu, ktorá by teoreticky mala vstúpiť do platnosti uplynutím spomenutej lehoty.
Aktuálna situácia môže znamenať dve veci – PSIS v súčasnosti nemá financie na zaplatenie celého podielu skupiny Rhenische Post a navrhuje kúpiť menší balík akcií s tým, že zvyšok by spoločnosť zaplatila neskôr.
Druhý scenár – PSIS chce získať iba kontrolný podiel a tým prípadne odradiť Pentu od transakcie. Skupina však v spoločnom stanovisku so Sitou ešte v stredu uviedla, že slovenskému akcionárovi ponúka aj takúto možnosť a netrvá na rozdelení síl 50:50.
V oboch prípadoch ide zo strany PSIS zrejme v prvom rade o hru o čas. Peter Vajda sa doteraz ani raz verejne nevyjadril, aký je jeho zámer.
O tom, že PSIS nevyjadrila cieľ kúpiť celý podiel nemeckého spoluvlastníka ani smerom dovnútra firmy, svedčí aktuálny otvorený list redakcie denníka Sme, zverejnený v piatok okolo obeda.
Redakcia sa obrátila na Johannesa Werleho, riaditeľa skupiny Rheinische Post, v ktorom ho upozorňuje, že „vstup Penty do vydavateľstva Petit Press považujeme za ohrozenie nezávislosti našej práce a priame poškodenie denníka Sme“.
Skupinu označujú za „symbol korupcie a snahy zneužívať svoj vplyv“, preto Penta „nemôže byť dobrým spoluvlastníkom slobodných médií. Od prvého momentu bude v konflikte záujmov a nie je predstaviteľné, že by svoje médiá nechcela zneužívať vo svoj prospech.“
Redakcia Sme v otvorenom liste uvádza, že s „Pentou sa nedajú robiť slobodné noviny“. „Preto sme sa rozhodli, že v novinách, ktorých spolumajiteľom je Penta, nemôžeme pracovať a budeme musieť odísť.“
Penta v reakcii na obavy redakcie ešte v stredu uviedla okrem iného to, že nemieni zasahovať do redakčnej slobody novín a pripomenula, že žiadny novinár ešte nemal dosiaľ skúsenosť s Pentou v pozícii investora médií.
Pod list sa priamo podpísali šéfredaktor Matúš Kostolný, zástupcovia šéfredaktora, karikaturista Martin Šútovec a „k textu tohto vyhlásenia sa pridalo 60 členov redakcie denníka Sme“, uvádza sa vo vyhlásení.
Mediálne.sk oslovilo ohľadom výsledku rokovaní skupinu Rheinische Post, tá prisľúbila reakciu začiatkom budúceho týždňa.
Poznámka: Vydavateľstvo TREND Holding vlastní spoločnosť V3 Media Holdings patriaca k finančnej skupine Penta.