Redakcia ruského investigatívneho denníka Novaja gazeta sa v pondelok stala terčom útoku neznámou chemickou látkou. Na miesto boli privolané tímy ministerstva pre mimoriadne situácie, rezortu vnútra a tajnej služby FSB. Ako informoval samotný denník, vchod budovy bol obliaty neznámou zapáchajúcou látkou. Cítiť ju v samotnej budove, kde sídlia aj iné firmy, ako i v okolí.

Šéfredaktor Novej gazety Dmitrij Muratov v rozhovore neuviedol, kto je podľa neho za útokom. Poznamenal však, že tri mimovládne organizácie v pondelok na základe článkov Novej gazety dali podnet na začatie vyšetrovania a konania proti tzv. Vagnerovej súkromnej vojenskej spoločnosti, a to vo veci mučenia a brutálnej vraždy zadržaného občana Sýrie. Článok o Vagnerovej armáde, ktorá je spájaná s Kremľom a bola nasadená v konfliktoch na Blízkom východe, v celej Afrike i na Ukrajine, napísal svojho času reportér Novej gazety Denis Korotkov.

Agentúra AFP pripomenula, že Novaja gazeta, ktorá bola založená v roku 1993, už čelila mnohým útokom na svoju redakciu či novinárov. V roku 2006 bola vo vstupnej hale svojho bytového domu v Moskve zastrelená známa ruská novinárka Anna Politkovská, ktorá písala rôzne odhalenia o prezidentovi Vladimirovi Putinovi a taktike Kremľa v Čečenskej republike.

Twitter
Neprehliadnite

Ruský úrad ponúkol Twitteru rokovania, ten ale nereagoval

Nie tak dávno, v roku 2017, publicistka Novej gazety Julija Latyninová utiekla z Ruska po sérii útokov, ktorým bola vystavená. Medzi nimi bolo podpálenie jej auta a nastriekanie neznámej chemikálie cez okno do jej domu.

Muratov vo svojom pondelňajšom vyhlásení poukázal práve na prípad Latyninovej s tým, že k útokom voči nej došlo v dôsledku článkov o Putinovom spojencovi Jevgenijovi Prigožinovi, ktorý je spájaný s Vagnerovou armádou. Okrem toho v apríli roku 2017 dostala redakcia list v obálke s neznámym bielym práškom. Počiatočná analýza ukázala, že látka nebola rádioaktívna. Podľa pečiatky na obálke bol list poslaný z čečenskej metropoly Groznyj.

V októbri roku 2018 neidentifikované osoby priviezli a vyložili pred budovou tri klietky s ovcami, ktoré mali navlečené vesty s nápisom Press. Niekoľko dní predtým neznáme osoby hodili pred sídlo redakcie pohrebný veniec s vyhrážkami novinárovi Denisovi Korotkovovi. Neskôr sa na tom istom mieste objavil kôš s odseknutou baraňou hlavou s vyhrážkami adresovanými celej redakcii. Redaktori Novej gazety, ktorí v roku 2017 prešetrovali okolnosti útoku na dom a auto svojej kolegyne Latyninovej, tvrdia, že zápach je veľmi podobný.