V stredu uskutočnila polícia prehliadky v sídle vládnucej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), úrade kancelára Kurza i na dvoch ministerstvách. Dôvodom boli obvinenia, že verejné peniaze boli prostredníctvom korupčných zmlúv použité na zaistenie pozitívneho obrazu ÖVP v bulvárnych novinách. Informovala o tom agentúra APA.

Prieskumy v prospech ÖVP boli údajne fingovane účtované ako výdavky na štúdie ministerstva financií a zverejnené v denníku Österreich. Takisto mala byť uzatvorená dohoda o zverejňovaní inzerátov v súvislosti s prieskumami.

Rakúska protikorupčná prokuratúra (WKStA) v stredu popoludní potvrdila, že pre podozrenia zo sprenevery a úplatkárstva vedie vyšetrovanie voči kancelárovi Sebastianovi Kurzovi, ako aj deviatim ďalším obvineným a trom združeniam.

V rokoch 2016 - 2018 boli „zdroje z ministerstva financií použité na financovanie čiastočne zmanipulovaných prieskumov, ktoré slúžili výlučne politickému záujmu strany a jej vrcholných funkcionárov“, uvádza prokuratúra.

V tom čase Kurz podľa agentúry AFP prevzal vedenie ÖVP a vytvoril vládu s krajne pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), ktorá úradovala v rokoch 2017 - 2019.

Čo sa týka uvedených združení, voči ktorým prokuratúra vedie vyšetrovanie, ide okrem iného o samotnú ÖVP a mediálnu skupinu Österreich, uvádza APA odvolávajúca sa na príkaz na domovú prehliadku.

Denník Österreich vydal už skôr vyhlásenie, v ktorom odmietol, že by prijal štátne peniaze za reklamy výmenou za zverejnenie prieskumov. Prokurátori tento denník priamo nemenovali.

Sebastian Kurz
Neprehliadnite

Kurza opäť zvolili za šéfa Rakúskej ľudovej strany, na zjazde získal 99,4 percenta hlasov