Hlavné ocenenie, ktorou je cena za službu verejnosti, tento rok porotcovia udelili za odhalenie doteraz málo známej praxe newyorskej polície, ktorá má právomoc bez súdu ľuďom zakázať vstup do ich domovov alebo firiem pre podozrenie, že dané priestory zneužívajú na nelegálne účely. Táto právomoc pôvodne vznikla k vytlačeniu prostitúcie z newyorského námestia Times Square.
Novinári však zistili, že každoročne policajti spomínanú právomoc v New Yorku uplatnia zhruba tisíckrát, a to takmer výhradne voči nebelošskej populácii. Často sa navyše ukazuje, že terčom sú ľudia, ktorých súdy oslobodia.
Za investigatívnu žurnalistiku ocenenie získal virginský denník Charleston Gazette-Mail a za medzinárodné spravodajstvo novinári denníka The New York Times, ktorí sa venovali snahám ruského prezidenta Vladimira Putina rozšíriť svoj vplyv v zahraničí.
Do Pulitzerových cien zasiahla aj minuloročná prezidentská kampaň v Spojených štátoch. Za vnútroamerické spravodajstvo bol vyznamenaný David Fahrenthold z denníka The Washington Post, ktorý informoval o sporných charitatívnych aktivitách vtedajšieho republikánskeho kandidáta a súčasného prezidenta Donalda Trumpa.
D. Fahrenthold zistil, že D. Trump minul 20-tisíc amerických dolárov z peňazí svojej nadácie, ktoré použil na zhotovenie svojho veľkoplošného portrétu.
Komisia ocenila tiež Medzinárodné združenie investigatívnych novinárov (ICIJ), mediálny koncern McClatchy a denník Miami Herald za zverejnenie kauzy známej ako Panama Papers.
Zverejnené interné materiály panamskej firmy Mossack Fonseca odhalili, ako spoločnosť pomáhala vyhýbať sa plateniu daní či legalizovať zisky z nelegálnej činnosti. Nepríjemné informácie sa týkali aj mnohých politikov, podnikateľov a športovcov po celom svete.
Autorom najlepšej spravodajskej fotografie je Daniel Berehulak, freelancer, ktorý fotil pre New York Times. Pulitzera získal za zachytenie násilia na Filipínach. Ocenenie získal už aj pred dvomi rokmi za snímky z afrického kontinentu, kde sa šírila ebola.
Berehulakova snímka z Filipín Zdroj: SITA/AP
Pulitzerove ceny, ktoré majú 21 kategórií, sú považované za vrchol amerických žurnalistických ocenení. Porota Kolumbijskej univerzity ceny udeľuje tiež za nenovinárske počiny, ako sú hudba, poézia či životopisné diela.
Univerzitná porota ceny udeľuje na odporúčanie popredných novinárov a ďalších osobností. V každej kategórii dostane víťaz diplom a 15-tisíc dolárov. Výnimkou je hlavná kategória za službu verejnosti, ktorá je ocenená zlatou medailou.