Už minulý týždeň na webe Projektu N zverejnili všeobecné obchodné podmienky webu, ktoré riešia aj spoplatnenie obsahu. O výške poplatku sa podmienky nezmieňujú, no za články bude možné platiť esemeskou, internet bankingom, platobnou kartou alebo cez PayPal.
„Zvažujeme viacero možností, ako spoplatňovanie obsahu realizovať,“ odpovedal L. Fila na otázku, či bude mať Projekt N vlastný paywall, alebo bude využívať službu Piano Solo (individuálne riešenie pre weby). Podrobnosti o spoplatnení chcú povedať na budúci týždeň.
Momentálne tvoria Projekt N najmä L. Fila, Tomáš Bella, Konštantín Čikovský, Matúš Kostolný, reportér Karol Sudor či karikaturista Martin „Shooty“ Šútovec. Z denníka Sme odišli k 31. októbru na protest proti investičnej skupine Penta, ktorá cez agentúru SITA získala 45-percentný podiel vo vydavateľstve Petit Press.
Zhruba päťdesiat ďalších editorov a redaktorov má zo Sme odísť k 31. decembru. Generálny riaditeľ Petit Pressu Alexej Fulmek odhaduje, že výpoveď si nakoniec rozmyslí najviac tretina ľudí, podľa čoho vyše 40 pracovníkov nakoniec zo Sme skutočne odíde.
Koľko z nich sa nakoniec zamestná v Projekte N, nevedno. „Závisí to od konečnej podoby projektu, investorov a ochoty samotných ľudí zo Sme,“ reagoval L. Fila na otázku, koľko odchádzajúcich redaktorov a editorov z denníka Sme nájde uplatnenie v Projekte N. „V Sme sme sa všetci cítili dobre a radi by sme ďalej spolupracovali s čo možno najväčším počtom bývalých kolegov. Uvidíme, v akej podobe sa to podarí,“ dodal.
Je pravdepodobné, že do Projektu N budú prispievať aj externí autori, zakladatelia nového média pri ohlásení projektu vyzývali verejnosť k zapojeniu sa. V redakčnej rade nového denníka sedia viacerí ľudia, ktorí pravidelne prispievali na stranách denníka Sme, napríklad Martin Bútora, Michal Kaščák či Péter Hunčík.
Zakladatelia projektu sa pohrávajú aj s myšlienkou tlačeného média. L. Fila povedal, že momentálne plánujú špeciálne 36-stranové vydanie k 17. novembru, ale pôjde len o mimoriadny print. „Bude zadarmo distribuované do všetkých schránok v Bratislave a v sieti kníhkupectiev Martinus, v tomto okamihu ide len o jednorazovú publikáciu,“ vraví L. Fila.
Aktivity Projekt N zastrešuje vydavateľstvo N Press, jeho jediným spoločníkom je L. Fila. Konateľom je okrem neho aj T. Bella. Samotná spoločnosť s ručením obmedzeným vznikla ešte predvlani ako GRAPE 2013, ktorá usporiadala rovnomenný hudobný festival. Zmeny názvu a obsadenia vo firme prebehla ešte 28. októbra, Obchodný register Okresného súdu Bratislava I ich zapísal až v piatok.
Organizátori festivalu Grape Ján Trstenský a Juraj Podmanický firmu previedli na L. Filu, no vydávanie Projektu N finančne nepodporili. „Nie, žiadna finančná výpomoc nebola v hre. Chalani mali záujem previesť firmu, my sme mali záujem nejakú získať, nič viac za tým nie je,“ vysvetľuje L. Fila.
L. Fila upozornil, že ide len o dočasné riešenie, kým sa ujasní definitívna vlastnícka štruktúra a vzťahy. Zakladatelia Projekt N stále zháňajú investorov, ktorí by vydávanie nového denníka podporili napríklad výmenou za obchodný podiel. Zatiaľ sa nedohodli so žiadnym investorom, v minulosti sa spomínal ako možný donor zakladateľ antivírusovej spoločnosti Eset Miroslav Trnka, ktorý je podľa magazínu Forbes siedmym najbohatším Slovákom s odhadovaným bohatstvom 360 miliónov eur.
L. Fila mená možných investorov nespresnil, vysvetlil, že zatiaľ nemajú definitívnu dohodu so žiadnym. Nepovedal ani, ako budú mať vyriešené, aby sa neskôr nestalo, že ich investor predá podiel vo vydavateľstve „neželanému“ záujemcovi, ako k tomu došlo v prípade Petit Pressu, v ktorom získala podiel investičná skupina Penta, čo bol dôvod výpovedí redaktorov. „Definitívnu dohodu nemáme so žiadnym investorom, tým pádom je predčasné hovoriť o konkrétnych podieloch a ochranných mechanizmoch,“ reagoval konateľ N Pressu.
Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.