Do mesta Maar al-Numan v utorok vstúpili sýrske vládne vojská, ktoré sa snažia provinciu Idlib dobyť z rúk povstalcov a radikálov.

Provincia Idlib, v ktorej leží rovnomenné mesto, je posledná sýrska provincia, ktorú z väčšej časti kontrolujú odporcovia sýrskej vlády a radikálnej islamistickej skupiny, najmä bývalej odnože teroristickej siete al-Kájda, skupina Hajat Tahrír aš-Šám.

Do oblasti Idlib sa v predchádzajúcich rokoch sťahovali odporcovia režimu z ostatných častí krajiny potom, čo sýrska vláda získavala späť pod kontrolu územia stratené v občianskej vojne, ktoré vypukli v roku 2011.

Ofenzívu v Idlibe začala sýrska armáda vlani v apríli a do augusta, kedy bolo vyrokované krehké prímerie oznámené Moskvou, tam zahynula tisícka civilistov a na 400-tisíc ľudí muselo podľa OSN opustiť domovy. Boje znovu zosilneli koncom novembra. Odvtedy utieklo ďalších na 350-tisíc Sýrčanov, väčšinou žien a detí, k tureckým hraniciam.

Skôr v tomto mesiaci začala platiť dohoda o pokoji zbraniam oznámená Ruskom, ktoré stojí na strane Damasku, a Tureckom, ktoré podporuje niektorých povstalcov. Boje ale pokračujú a v uplynulých týždňoch na oboch stranách prišli o životy desiatky bojovníkov.