Generálna prokuratúra vo veci vykonáva príslušne úkony. „Posúdi trestnú vec komplexne, teda oprávnenosť respektíve neoprávnenosť monitorovania komunikácie medzi novinármi a politikmi, ale aj dôvodnosť a závažnosť informácií vymieňaných medzi týmito subjektmi,“ reagovla hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová pre TASR.

Prípadom sa v súčasnosti zaoberá aj polícia. „Polícia začala z úradnej povinnosti preverovanie všetkých okolností v deň zverejnenia predmetnej komunikácie,“ informovalo TASR oddelenie komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru.

Opozičná strana SaS diskreditačnú kampaň namierenú voči novinárom označila za „najväčší pokus skompromitovať žurnalistickú obec na Slovensku“. Zverejnenie podľa liberálov naznačuje, že dotknuté osoby mohli byť objektom masívneho nasadzovania informačno-technických prostriedkov (ITP), a to počas niekoľkých rokov.

„Polícia odmieta akékoľvek tvrdenie o využívaní ITP prostriedkov na nezákonné odpočúvanie novinárov,“ reagovala polícia na tvrdenia SaS.

Opozičná strana zdôrazňuje, že ak by sa sledovanie komunikácie novinárov naozaj dialo, išlo by o „brutálny a nelegálny zásah do súkromia, nehovoriac o fakte, že neznámy páchateľ túto komunikáciu alebo časť z nej pred niekoľkými dňami zverejnil na internetovej stránke“.

„Vyjadrujeme mimoriadne znepokojenie nad tým, že sa o tento škandál obrovských rozmerov nezaujímajú štátne orgány, generálna prokuratúra, polícia, ministerstvo vnútra, SIS ani vláda. Akoby im kompromitácia opozičných politikov a novinárov vyhovovala,“ uvádza sa vo vyhlásení SaS, ktoré agentúry zverejnili ešte predtým informáciami z polície a prokuratúry, ktoré sa podľa vlastných vyjadrení veci venujú.

V súvislosti s údajnými prepismi komunikácie G. Grendela s novinármi bude v stredu mimoriadne zasadať Rada RTVS. Vo zverejnených SMS a e-mailových správach je totiž aj komunikácia opozičného politika s novinármi RTVS vrátane šéfa spravodajstva Lukáša Dika. Podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka obsah naznačuje, že politik sa s novinárom mohli dohadovať na tom, čo má byť uverejnené v konkrétnom spravodajskom príspevku. RTVS hovorí o manipulatívnych konštrukciách a neoverenej pravosti prepisov.

Autentickosť častí komunikácie zverejnených na webe G. Grendel, ako aj väčšina zainteresovaných novinárov nepotvrdila ani nevyvrátila. Podľa Sme niektorí prepisy spochybnili. Naopak pravosť vo svojom prípade priznala novinárka TRENDU Zuzana Petková.

Podľa dostupných informácií sú však autentické aj mnohé ďalšie zverejnené prepisy, hoci komunikácia je často účelovo vyskladaná a vysadená mimo kontextu. Ako a kedy sa k údajným Grendelovým esemeskám a e-mailom dostali cudzie osoby, nie je zrejmé.