Druhý slovenský akcionár, Prvá slovenská investičná skupina (PSIS), to avizoval v utorok v tlačovom vyhlásení, podľa ktorého ak nemecká firma (v Petit Presse zastúpená cez Rheinisch-Bergische VG) prevedie svoje akcie na Namav, „poruší uplatnené predkupné právo a spoločnosť PSIS bude nútená podniknúť všetky právne kroky, ktoré budú smerovať k náprave tohto stavu“.
Spor sa týka toho, či si PSIS v rámci akcionárskej dohody mohol uplatniť spomínané predkupné právo iba na kompletný 50-percentný podiel nemeckého akcionára (ako to vidia Nemci), alebo aj na jeho časť.
PSIS sa snažil ponúknuť nemeckému akcionárovi kúpu menšieho podielu, do desať percent, s tým, že zvyšok firma zrejme navrhovala zaplatiť neskôr.
Rokovania medzi PSIS a Rheinische Post podľa všetkého neprebiehali v priateľskej atmosfére. Nemecká mediálna skupina v stanovisku pre Mediálne.sk uviedla, že svoj podiel predala Namavu po tom, čo si PSIS chcela uplatniť „svoje predkupné právo v rozpore s [akcionárskou] dohodou a slovenskými zákonmi“.
Riaditeľ Rhenische Post Johannes Werle v stanovisku k predaju uviedol, že „Petit Press má skvelé predpoklady, aby na meniacom sa mediálnom trhu v Slovenskej republike aj v budúcnosti zohrával vedúcu úlohu“.
Skupina zdôvodnila predaj Petit Pressu odchodom z českého trhu v minulom roku (vydavateľsvo Mafra predali podnikateľovi Andrejovi Babišovi). V budúcnosti sa chce venovať domácemu trhu, rozvoju digitálnych aktivít a prekladateľským činnostiam, ktoré Rheinische Post prevádzkuje celosvetovo.
Nemecká firma nereagovala na otázku Mediálne.sk, ako vníma výhrady redakcie denníka Sme voči vstupu skupiny Penta, ktorá vystupuje ako financujúci partner celej transakcie. Rheinische Post nereagovala ani na skupinovú výpoveď viacerých novinárov denníka. „Petit Pressu, vedúcim pracovníkom aj zamestnancom želáme v novom akcionárskom zložení všetko dobré a veľa úspechov,“ uviedla iba nemecká firma.
Mimo spomínaného hroziaceho právneho sporu čaká obchod podľa PSIS aj na súhlas Protimonopolného úradu. Nový akcionár Petit Pressu, SITA spolu s Pentou, navrhovali PSIS aj získanie väčšinového podielu, čím by firma Petra Vajdu mala rozhodovacie právomoci v chode firmy.
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek v stredajšom komentári v denníku Sme uviedol, že „stále prebiehajú rokovania s Pentou o usporiadaní budúcich vzťahov a jej ústupe do minority. PSIS podniká všetky právne kroky, ktorých dôsledkom by malo byť napravenie stavu a uplatnenie si predkupného práva na podiel nemeckého akcionára. Stále verím, že to zvládneme, preto si želám chladnú hlavu a čas, ktorý potrebujeme. Je mnoho variantov možného vývoja. Ešte sme definitívne neprehrali.“
Poznámka: Vydavateľstvo TREND Holding vlastní spoločnosť V3 Media Holdings patriaca k finančnej skupine Penta.