Jeden z najvplyvnejších podnikateľov na Malte Yorgen Fenech sa postaví pred súd pre vraždu novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017. Prokurátori proti mužovi vzniesli obžalobu z podielu na vražde a členstva v kriminálnej organizácii.

Dátum začatia procesu nebol ešte stanovený, Fenechovi hrozí doživotie, informovala v stredu agentúra Reuters. Podnikateľ odmieta, že by sa na vražde novinárky podieľal.

Demisia premiéra

Fenech je vo väzbe od roku 2019. Maltská polícia ho zadržala, keď sa snažil z krajiny vycestovať na palube svojej jachty.

Vyšetrovatelia ho považujú za strojcu a objednávateľa bombového útoku na populárnu novinárku, ktorá sa venovala korupčným kauzám vo vysokých poschodiach maltskej politiky a biznisu.

Zadržanie Fenecha vyvolalo na Malte škandál, ktorý viedol až k demisii vtedajšieho premiéra Josepha Muscata.

Pocit beztrestnosti

Malta dlho čelila kritike, že sa nesnaží dostatočne vraždu vyšetriť. Nedávna správa vyšetrovacej komisie uviedla, že k zosnovaniu vraždy prispela atmosféra beztrestnosti, ktorú vytvorili blízke vzťahy medzi vysokými politikmi a vplyvnými podnikateľmi.

Proti Fenechovi vypovedal sprostredkovateľ vraždy Melvin Theuma, ktorý za spoluprácu s úradmi dostal milosť. 

Jeden z mužov, ktorí nastražili bombu, ktorá novinárku usmrtila, sa priznal a dostal trest 15 rokov väzenia, ďalší dvaja muži na súd čakajú. Polícia zatkla tiež údajného dodávateľa výbušniny a tvrdí, že sa jej podarilo chytiť všetky osoby, ktoré majú s vraždou nejakú spojitosť.

Investigatívna novinárka Daphne Caruanová Galiziová
Neprehliadnite

Paralela so Slovenskom? K vražde maltskej novinárky prispel pocit beztrestnosti