Trestné oznámenie podali bývalí ministri Smeru-SD Robert Kaliňák a Ján Počiatek. V texte totiž TREND uviedol, že v telefonických rozhovoroch medzi strojcom rozsiahlych podvodov na daniach Milanom Chovancom a jeho známym sa spomínajú istí „Robo a Strapatý“ v kontexte, akoby mali pomôcť vybaviť vratky DPH.
Telefonáty polícia odpočúvala a keď sa M. Chovanca na výsluchu na tieto prezývky pýtali, odpovedal, že mal na mysli dvoch vtedajších členov vlády.
Agentúra začala kvôli téme v TRENDE trestné stíhanie pre ohováranie oboch exministrov. Vypočúvala šéfredaktora, autorky aj exministrov. Napokon nikoho neobvinila.
Ohováranie a novinári
Trestného činu ohovárania sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, podnikaní alebo narušiť rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Trest odňatia slobody môže dosiahnuť tri až osem rokov.
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku nedávno upozornilo, že slovenský trestný poriadok má najprísnejšiu sadzbu spomedzi všetkých krajín Únie. Tvrdá sankcia môže mať podľa komisie na novinárov odstrašujúci účinok.
Sú to najmä novinári, ktorí čelia trestnému konaniu pre svoju prácu. Európska komisia upozornila, že podľa viacerých relevantných medzinárodných inštitúcií by malo byť ohováranie z trestných právnych poriadkov vypustené. A v mnohých vyspelých západných štátoch ho už aj zrušili.
Návrh na jeho vypustenie predložila do parlamentu opozičná SaS. Parlament o ňom bude hlasovať budúci týždeň.
Na Slovensku bolo vlani podľa štatistiky za ohováranie odsúdených šesť ľudí. Dvaja z nich dostali peňažný trest. Polícia vyšetrovala 94 týchto trestných činov a objasnila ich 21.
K objasneným patrí aj prípad bývalého novinára Lukáša Milana, ktorého trestným rozkazom odsúdili na 18 mesiacov podmienečne a na zákaz činnosti. A to za článok o Pavlovi Paškovi zo Smeru, v ktorom citoval anonymného podnikateľa opisujúceho, ako fungujú provízie za obchody v zdravotníctve.
L. Milan podal odpor, a tak o jeho prípade bude rozhodovať súd na pojednávaní 24. mája. V obžalobe sa mu kladie za vinu, že o P. Paškovi zverejnil nepravdivý údaj, keď citoval zdroj o „údajnom úplatku“.
Pravdivosť tvrdenia pritom mohli orgány činné v trestnom konaní preskúmať len ťažko. L. Milan totiž odmietol odhaliť svoj zdroj, ktorý má povinnosť chrániť podľa tlačového zákona. Napriek tomu je exnovinár obžalovaný.
Iné prípady
Slovenská justičná prax potvrdzuje, že trestný čin ohovárania je využívaný na šikanovanie novinárov. Stačí si spomenúť na Janu Teleki, ktorá v 90. rokoch napísala satirickú básničku o bývalom primátorovi Považskej Bystrice za HZDS.
Stíhali ju od roku 1998, trvalo to 16 rokov. Kvôli tomu sa presťahovalo do Prahy a štát aj žalovala o náhradu škody za ujmu, ktorú jej polícia a prokuratúra spôsobili. Stíhanie bolo podľa nej nielen neprimerane dlhé, ale aj nezákonné. Bola totiž obvinená za to isté opakovane.
Dve novinárky z vydavateľstva Perex Zita Sujová a Eva Koperová boli dokonca odsúdené za ohováranie žilinského sudcu Pavla Polku. Súd odsúdil novinárky napriek tomu, že sudca už získal odškodné v občianskoprávnom konaní s vydavateľstvom. Článok sa týkal údajných korupčných praktík, ktoré podľa súdu nevedeli dokázať.
Riešia novinárov, nie korupciu
Paragraf o ohováraní je pozostatkom socializmu, podobne ako urážka hlavy štátu. Kým túto už z trestného zákona vypustili, ohováranie pri jednej z novelizácií ešte sprísnili.
Predtým totiž bolo potrebné dokázať, že zverejnením nepravdivej informácie vznikla poškodenému reálna škoda. V súčasnosti stačí, že nepravdivý údaj bol „spôsobilý“ niekoho poškodiť.
Skúsenosti z novinárskej činnosti sú také, že polícia často nevyšetruje korupciu či podozrenia zverejnené v článkoch, ale to, kto redaktorovi poskytol materiál či informácie. A tiež údajné ohováranie.
Keď sa TREND pýtal, či NAKA vyšetrovala exministrov v súvislosti s odposluchmi, ktoré v daňovej kauze naznačovali korupciu, redakcia odpoveď nedostala.
Bývalý vyšetrovateľ, v súčasnosti poslanecký asistent Pavol Milan, ktorý prípad riešil, už dávnejšie TRENDU potvrdil, že tieto podozrenia nijako nepreverovali.
Prečo je stíhanie novinárov za ohováranie pre demokraciu ohrozením? Odrádza ich aj kolegov písať o téme, pre ktorú sú vyšetrovaní. Ak napríklad informovali o údajnej korupcii exministrov, prípadné obvinenie môže mať za následok, že nebudú pokračovať. Opakované výsluchy na polícii berú čas, chuť aj energiu pracovať na príbehoch aj naďalej.
Politici aj bežní ľudia, o ktorých noviny píšu, sa môžu aj majú brániť, ak ide o klamstvá. Majú však dostatok prostriedkov v civilnom konaní: inštitút opravy, odpovede či žalobu na ochranu osobnosti. V trestnom práve platí, že by sa malo využívať až po tom, ak sa prostriedkami civilného nedosiahne žiadaná náprava. Tu to však neplatí.
Ako novinárka som sa zúčastnila na diskusii Európskej komisie na tému ohovárania, mojimi spolubesedníkmi boli prokurátor, sudca aj legislatívec. Očakávala som, že budú brániť zachovanie trestného činu ohovárania. Všetci sa však zhodli na tom, že je zbytočný alebo by mal byť používaný len na najvážnejšie verbálne činy.
Ak panuje takáto spoločenská zhoda, bolo by namieste požiadavke na vypustenie trestného činu vyhovieť. Už piatková rozprava k novele Trestného zákona však ukázala, že to neprejde.
Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) v záverečnej reči vyčítal opozícii, že návrh predložili neskoro a na preštudovanie pozmeňovacieho návrhu nemal čas. Aj reakcie ďalších koaličných poslancov, vrátane exministra R. Kaliňáka, dávajú tušiť, že politici sa tohto nástroja, používaného aj na zastrašovanie novinárov, nevzdajú.