M. Šefčovič sa tento rok na titulke Pravdy objavil päťkrát – trikrát jeho meno figurovalo v hlavnom hedlajne, dva razy bol na fotografii v spodnej časti strany avizujúcej ďalšiu z tém čísla.

Na porovnanie meno iného prezidentského kandidáta či jeho fotografia sa na prvej strane Pravdy za uplynulé dva mesiace neobjavili. S jedinou výnimkou – denník použil pred týždňom meno kandidáta Roberta Mistríka, aj to v negatívnej konotácii a v rovnakom nadpise, v ktorom figuroval aj M. Šefčovič (Šefčovič zatiaľ vedie, nervozita u Mistríka, vydanie Pravdy z 19. februára 2019).

Anonymní veľvyslanci

Všetky tri tohtoročné hedlajny na titulke Pravdy o M. Šefčovičovi vyznievajú v prospech kandidáta Smeru, ktorý je lídrom doterajších predvolebných prieskumov. To však, pochopiteľne, nemôže byť argumentom pre disproporcionalitu Pravdy pri protežovaní Šefčovičovho mena.

Najnovšie vydanie Pravdy vyšlo v pondelok s komentatívnym titulkom „Najlepší zvuk vo svete by malo meno Šefčovič“. Hoci ide o názor jedného respondenta, denník ho použil v hlavnom titulku, kde vyznieva ako faktografické tvrdenie. Pri štandardných denníkoch je najväčší headline na titulke obvyklý priestor pre hlavnú spravodajskú informáciu dňa či tému čísla, no nie výrok respondenta, v tomto prípade dokonca anonymného.

Avízom Pravda začína tému, v ktorej hodnotí päticu prezidentských kandidátov z pohľadu zahraničnej politiky. Okrem M. Šefčoviča noviny píšu o R. Mistríkovi, Zuzane Čaputovej, Štefanovi Harabinovi a Bélovi Bugárovi.

Pri štvorici kandidátov si redaktor vystačil s vlastným hodnotením kandidátov, ktoré doplnil o niektoré ich výroky (dalo by sa to chápať vzhľadom na podtitul článku „Denník Pravda hodnotí päť vybraných uchádzačov...). Výhradne pri M. Šefčovičovi sa ale novinár 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa