„Mobil is coming home… Zhruba pred hodinou môj slovenský právnik prevzal od NAKA obálku s mojím mobilom. Vďaka všetkým za podporu, bez vás by to nevyšlo,“ napísala v pondelok večer novinárka.

Advokát ani slovenská prokuratúra sa zatiaľ k informácii o vrátení mobilu nevyjadrili.

P. Holcová spolupracovala s J. Kuciakom na nedokončenom článku o talianskej mafii na Slovensku. Novinárka v polovici mája odišla na Slovensko, aby tam, ako uviedla, dobrovoľne ako svedok polície pomohla s objasnením zločinu, ktorého obeťou sa stala aj Kuciakova snúbenica.

Vyšetrovatelia však P. Holcovej zhabali mobil aj s údajmi k ďalším citlivým prípadom, ktoré s J. Kuciakom nesúvisia. Zaujímali sa najviac o to, čo vie o iných kauzách na Slovensku.

Kópia komunikácie

Pre potreby trestného konania vedeného pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy novinára J. Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej bolo nevyhnutné zabezpečiť údaje, ktoré mali zachytávať obsah, rozsah a formu komunikácie svedkyne so zavraždeným novinárom o pripravovanom článku o talianskej mafii na Slovensku, ktoré by mohli byť motívom páchateľa skutku, uvádza sa to v stanovisku Úradu špeciálnej prokuratúry (UŠP) k medializovaným informáciám, že novinárka dostala od slovenských orgánov naspäť svoj mobilný telefón.

„V pondelok svedkyňa kópiu tejto komunikácie pre potreby trestného konania poskytla v elektronickej podobe, preto nie je potrebné vyhotoviť kópiu tejto komunikácie z mobilného telefónu. Potvrdzujeme, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry štvrtého júna vrátil svedkyni mobilný telefón zaistený v trestnom konaní,“ uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Úrad špeciálnej prokuratúry zdôrazňuje, že nedošlo k nijakej manipulácii s mobilným telefónom novinárky alebo s jeho obsahom.

„Orgány činné v trestnom konaní s mobilným telefónom žiadnym spôsobom ďalej nenakladali a teda ani nedošlo k prelomeniu jeho ochrany a skopírovaniu údajov. Zdôrazňujeme, že cieľom získania uvedenej komunikácie bolo výhradne získanie objektívnych dôkazov, ktoré môžu napomôcť pri vyšetrovaní trestného činu a nie porušenie práv novinárky. Predmetom preskúmania nikdy nemali byť údaje, ktoré s predmetnou vraždou nesúvisia a týkajú sa iných údajov v mobilnom telefóne svedkyne,“ povedala J. Tökölyová.

Novinárka z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku sa podľa vlastných slov so zavraždeným J. Kuciakom poznala päť rokov, riešili spolu mnoho „komplikovaných, absurdných i nikam nevedúcich káuz“. Na poslednej pracovali 18 mesiacov, rozprávali sa spolu aj niekoľkokrát denne.

Mobilný telefón poskytla slovenským orgánom v máji. Tvrdila však, že ak by svoj telefón nevydala, dostala by pokutu 1 650 eur a mobil by jej aj tak vzali. Organizácie zastupujúce novinárov a vydavateľov oficiálne vyjadrili Holcovej podporu.