Vtedy neznáma osoba tam okolo 23. hodiny miestneho času vypálila niekoľko rán smerom na policajtov a pri nich stojacu L. McKeeovú. Postrelenú novinárku okamžite previezli do nemocnice, kde však utŕženým zraneniam podľahla.

K zodpovednosti za McKeeovej vraždu sa prostredníctvom listu zaslaného severoírskym médiám následne prihlásila militantná skupina s názvom Nová IRA.

V utorok polícia na základe protiteroristického zákona zadržala štvoricu podozrivých vo veku 20, 27, 29 a 52 rokov. Najstarší muž bol obvinený z vraždy, držania zbrane s úmyslom ohroziť zdravie a z toho, že sa hlási k členstvu v zakázanej skupine. Policajný hovorca dodal, že 29-ročný podozrivý bol prepustený bez ďalších krokov, ostatní dvaja sú už tiež na slobode, avšak ich stíhanie neskončilo.

„Vždy som hovoril, že sa strelec bol v styku onej noci, kedy bola Lyra zabitá, s viac ľuďmi,“ citovala agentúra Reuters vyhlásenie policajného veliteľa Jasona Murphyho. „A hoci je dnešok pre vyšetrovanie významným dňom, ďalej aktívne hľadáme dôkazy v snahe postaviť strelca pred spravodlivosť,“ dodal.

Novinárka L. McKeeová pred svojou smrťou pracovala na knihe o mladých ľuďoch, ktorí zmizli počas troch dekád sektárskeho násilia v Severnom Írsku. Jej smrť vyvolala v najzápadnejšej časti Británie značné obavy, pretože krvavé obdobie nazývané „The Troubles“ tu majú mnohí stále v živej pamäti. Strety medzi zástancami pripojenia k Írskej republike a stúpenci členstva v Spojenom kráľovstve si vyžiadali vyše 3 500 obetí.