Počet novinárov zavraždených za svoju prácu sa tento rok viac ako zdvojnásobil, informoval na svojej internetovej stránke Výbor na ochranu novinárov (CPJ). Vo svojej správe uvádza, že celosvetovo bolo v roku 2020 pri výkone svojho povolania zabitých najmenej 30 novinárov. Medzi nimi bolo 21 žurnalistov, ktorých zabili, aby sa im pomstili za ich prácu, a to najmä v Mexiku, Afganistane a na Filipínach. Vlani bolo takýchto vrážd evidovaných desať. Počet úmrtí novinárov v ozbrojených konfliktoch alebo pri prestrelkách klesol tento rok na 20-ročné minimum - zahynuli traja novinári, všetci v Sýrii pri náletoch, z ktorých sú podozrivé ruské sily.

Na snímke antigénové testovanie na hraničnom priechode Slovenska s Ukrajinou Vyšné Nemecké v pondelok 9. novembra 2020. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Pri vstupe na územie SR majú výnimku skupiny umelcov, výskumníkov i novinárov

Ďalších novinárov zabili napríklad pri občianskych nepokojoch v Iraku a Nigérii. „Je hrozné, že vraždy novinárov sa za posledný rok viac ako zdvojnásobili. Táto eskalácia predstavuje zlyhanie medzinárodného spoločenstva v konfrontácii s pohromou beztrestnosti," uviedol výkonný riaditeľ CPJ Joel Simon. CPJ vyšetruje ešte úmrtia najmenej 15 ďalších novinárov v tomto roku. Zisťuje, či príčinou ich smrti bola ich práca. Medzi krajiny s veľkým počtom vrážd patrili v roku 2020 Mexiko a Afganistan.