Viac ako 5 100 ľudí a približne 60 novinárov zadržali v Rusku počas nedeľňajších nepovolených protestov za prepustenie uväzneného kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Informovali o tom agentúry AP a TASS.

Desaťtisíce ľudí vyšli v nedeľu do ulíc ruských miest, skandovali heslá namierené proti prezidentovi krajiny Vladimirovi Putinovi a žiadali prepustenie Navaľného. Polícia podľa ľudskoprávnej organizácia OVD-Info zadržala 5135 osôb, najviac v Moskve (1653) a Petrohrade (1159).

JB 7 Chimki - Na snímke z videa ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj čaká na súdne vypočutie na policajnej stanici v meste Chimki pri Moskve 18. januára 2021. Súd v ruskom meste Chimki vzal v pondelok ruského opozičného politika Alexeja Navaľného na 30 dní do väzby. Na svojom konte na sociálnej sieti Twitter o tom informovala Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová, ktorá spresnila, že Navaľnyj bude vo väzbe do 15. februára. Okolo policajnej stanice v Chimkách, kde zasadol súd, sa zišli desiatky ľudí
Neprehliadnite

Zadržaný Navaľnyj Rusov vyzval, aby vyšli do ulíc a protestovali

Počet zadržaných a zranených novinárov dosiahol o 19.00 h moskovského času (21.00 h SEČ) takmer 60, uviedol Ruský zväz novinárov, na ktorý sa TASS odvoláva. Zväz dodal, že na základe monitoringu urobí závery a obráti sa na úrady činné v trestnom konaní v súvislosti s porušením práv novinárov.

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v nedeľu na Twitteri odsúdil ,,rozsiahle zatýkanie a neprimerané použitie sily" proti protestujúcim občanom a novinárom.

Podobné protesty sa konali aj 23. januára. Vtedy bolo zadržaných vyše 4 000 ľudí.