Denník Sme v piatok vychádza so špeciálnou titulnou stranou. Ako „hlavný text“ denník zverejnil ospravedlnenie adresované sudcovi Michalovi Trubanovi za článok z 21. septembra 2009 s názvom „Šéfoval súdu, strieľal zadarmo“ a článok z titulky rovnakého vydania „Šéfoval súdu, lovil zadarmo“.
Texty sa venovali prípadu z roku 2008, keď Truban v revíri regionálneho politika Milana Kepeňu skolil niekoľko zvierat, no nezaplatil za ne.
Denník sa musel ospravedlniť za časť textu, v ktorom uviedol, že sudca špecializovaného trestného súdu Truban v roku 2008 zadarmo lovil v poľovnom revíri Čebovská Bukovina a „v tejto súvislosti zakázal o sebe písať a na otázky o poľovačkách odmietol odpovedať,“ uvádza sa v texte ospravedlnenia.
Tým mal denník z vydavateľstva Petit Press nepravdivo informovať o Trubanovi a tak neoprávnene zasiahnuť do cti, ľudskej dôstojnosti, dobrého mena, povesti aj súkromia sudcu.
Sme zverejnilo ospravedlnenie na základe marcového rozsudku Krajského súdu v Banskej Bystrici „pod hrozbou exekučného výkonu rozhodnutia“, uvádza denník pod súdom nariadeným textom.
Sme sa téme následne venuje vo vnútri novín v redakčnom článku. Denník uvádza, že podľa Okresného súdu (ktorý v prípade rozhodol ešte vlani) aj Krajského súdu v Banskej Bystrici noviny pochybili, pretože písali o love zadarmo a že Truban prijal dar.
Truban za skolené zvieratá nezaplatil, súdy sa však priklonili k názoru, že nešlo o dar, ale reciprocitu – sudca venoval poľovníckemu združeniu, kde bol členom politik Kepeňa, lov bažantov z chovu Trubanovho otca, píše Sme. Podľa súdov je takáto výmena bežná, Sme malo pochybiť, pretože ju postavilo do nemorálneho svetla.
Sme sa podľa súdov dopustilo chyby aj v tom, keď uviedlo, že Truban zakázal o sebe písať. Podľa súdov mal denník uviesť, že sudca nedal súhlas na zverejnenie informácií o sebe (z dôvodu bezpečnostných opatrení týkajúcich sa jeho osoby) a takáto novinárska skratka nebola prípustná.
Články mohli podľa súdu Trubana ohroziť, pretože sa z nich dalo zistiť, kde sa sudca pohybuje vo voľnom teréne.
Článok mal zasiahnuť aj do osobného a profesijného pôsobenia sudcu, pretože vyšiel krátko pred voľbou predsedu Špecializovaného trestného súdu, uvádza Sme v piatkovom vydaní. Vo voľbe Truban neuspel. Traja z piatich členov komisie podľa denníka uviedli, že ich texty pri voľbe neovplyvnili.
Súdy rozhodli v prospech sudcu aj preto, že Sme neinformovalo o Trubanovej práci sudcu, ale o jeho súkromných aktivitách. „Právo na súkromie a ochranu osobnosti má prednosť pred slobodou prejavu,“ cituje denník z rozhodnutia.
Truban žiada od vydavateľstva Petit Press aj 150-tisíc eur, v tomto bode by mal ešte rozhodovať Okresný súd.
Hneď vedľa ospravedlnenia zverejnilo piatkové Sme stĺpček šéfredaktora Matúša Kostolného, ktorý k rozsudku napísal: „Sudcovia dokázali, že im v prvom rade ide o seba a až potom o spravodlivosť. Že neberú do úvahy slobodu slova a že v skutočnosti by chceli mať pod kontrolou, čo noviny napíšu.“
V súčasnosti prebiehajú podobné prieťahy v súvislosti s kauzou "Bonanno". Viacerí právnici žiadajú od vydavateľa Nového Času Ringier Axel Springer odškodné vyše 900-tisíc eur.
Napríklad zastupujúci šéf prokuratúry Ladislav Tichý sa v žalobe domáha ochrany práv na ochranu osobnosti, do ktorých podľa neho zasiahol vydavateľ denníka Nový Čas zverejnením fotografií a článkov o stretnutí právnikov a sudcov v bare Bonanno z roku 2010. O stretnutí občianskeho združenia Justičný Oskar informoval Nový Čas v júni 2011.
Právnik na penzii Tibor Péchy vítal v októbri 2010 prichádzajúcich hostí s modrými slúchadlami na ušiach a nefunkčným samopalom v ruke na ulici pred barom Bonanno v Rajeckých Tepliciach, napísal Nový Čas.
Denník vtedy pripomenul, že pár mesiacov predtým Ľubomír Harman s modrými chráničmi na ušiach a samopalom v ruke zastrelil v Devínskej Novej Vsi sedem ľudí.
Tichý na aprílovom pojednávaní uviedol, že by nechcel od vydavateľstva Ringier Axel Springer požadovaných 200-tisíc eur, ak by noviny päťkrát v printe aj na webe uverejnili na titulke ospravedlnenie s jeho fotkou, že „Tichý sa nehral na Harmana“. Viac o prípade.