Po novom bude Prvá slovenská investičná skupina (PSIS) podnikateľa Petra Vajdu 60-percentným vlastníkom Petit Pressu. PSIS si tak zachová manažérsku kontrolu nad vydavateľstvom a Penta bude naďalej v role minoritného akcionára v súlade so znením preambuly v akcionárskej dohode uzavretej pred tromi rokmi, keď Penta preberala časť vydavateľstva.

Na odpredaný 5-percentný podiel Penty sa nevzťahuje právo spätného odkúpenia akcií. To sa naopak týkalo predošlého 5-percentného podielu, ktorý Penta previedla na PSIS v roku 2014, čím vo firme prešla do menšiny. Dovtedy ovládala finančná skupina 50-percentný podiel, ktorý získala prostredníctvom spoločnosti NAMAV, dcérskej firmy agentúry SITA, od dovtedajšieho vlastníka, nemeckej Verlagsgruppe Passau.

Po trojročnom prechodnom období, ktoré potrvá ešte niekoľko mesiacov do začiatku roku 2018, mala Penta právo podiel odkúpiť späť, čím by sa jej podiel a podiel PSIS vyrovnal. O tomto podiele podľa zástupcu Penty Martina Danka zatiaľ strany nerokovali. Ak by ho však aj Penta v budúcnosti získala späť, po odpredaji súčasného 5-percentného podielu by sa dostala maximálne opäť na 45 percent, čo znamená, že u vydavateľa Sme má de facto trvalú minoritu, ak nepríde k iným pohybom.

„Som rád, že sme úspešne dospeli k dohode a vyvrátili všetky pochybnosti o strate nezávislosti našich novín a že PSIS ako zakladateľ denníka Sme a vydavateľstva Petit Press získava silnejšie postavenie v našej spoločnosti,“ komentoval dohodu generálny riaditeľ Petit Pressu Alexej Fulmek.

Transakcie uzavrú do konca roka

Obe transakcie – teda predaj 5-percentného podielu aj presun maďarskej divízie pod NMH – majú byť dokončené do konca roka.

Podrobnosti o finančnom vyrovnaní strany nezverejnili, podľa M. Danka nie je cena predaného podielu a maďarskej divízie jedna k jednej. Pôvodná kúpa podielu v Petit Presse stála Pentu podľa informácií Mediálne.sk asi 15 miliónov eur.

Penta má u vydavateľa Sme takzvanú kontrolnú minoritu, podľa nej má právo napríklad schvaľovať väčšie výdavky či strategické smerovanie.

Súčasné stanovy Petit Pressu potvrdzujú manažérske právomoci pre PSIS, ktorá volí predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa vydavateľstva. Ostatných členov predstavenstva navrhuje predseda predstavenstva a schvaľujú ich obaja akcionári, pričom Penta má právo veta na ktoréhokoľvek člena predstavenstva okrem predsedu. Finančná skupina má zároveň dvoch ľudí v šesťčlennej dozornej rade. Súčasné zloženie predstavenstva na ďalšie tri roky potvrdilo vydavateľstvo v apríli tohto roka.

Vstup do regionálneho obsahu pre NMH

Zmena vydavateľa denníka Új Szó a týždenníka Vasárnap, ktorá je súčasťou dohody, znamená, že tituly prechádzajú pod nového vlastníka po 17-ročnej spolupráci s Petit Pressom. Aj v novom prostredí bude tituly viesť Edita Slezáková, ktorá je momentálne súčasťou predstavenstva Petit Pressu.

Podľa A. Fulmeka sa vydavateľstvo sústredí na prácu so slovenskými a anglickými periodikami a ich integráciu v online prostredí s dôrazom na lepšie využívanie regionálneho obsahu na webe.

NMH naopak posilní svoju pozíciu na juhu Slovenska, kde denník Új Szó vychádza od roku 1949. Aktuálne predáva okolo 16-tisíc výtlačkov denne. Týždenník Vasárnap predáva vyše 23-tisíc kusov týždenne. Oba tituly majú aj svoje online verzie na doméne Ujszo.com. Periodiká tlačí Petit Press vo svojej bratislavskej tlačiani, kde sa tlačí okrem Sme aj denník NMH Plus Jeden Deň.

„NMH poskytne obidvom titulom zázemie silného mediálneho domu s cieľom ich ďalšieho rozvoja a posilnenia. Bude to pre NMH nová skúsenosť pri práci s regionálnym obsahom a jeho distribúciou,“ komentoval šéf NMH Peter Mertus.

Poznámka: Mediálne.sk je súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.