„Ide o fyzické osoby, ich mená nie sme oprávnení zverejňovať,“ reagoval hovorca Penty Martin Danko na žiadosť o zverejnenie mien skutočných vlastníkov V3 Media Holdings.

Nie sú medzi nimi Slováci a ani Česi. „Ide o západoeurópskych investorov, nie o českých alebo slovenských,“ tvrdí M. Danko.

Verejná časť holandského obchodného registra o spoločnosti V3 Media Holdings prezrádza, že bola založení 11. augusta 2014, teda v čase, kedy sa finalizovali kontrakty s dovtedajšími majiteľmi vydavateľstiev Trend Holding a 7 Plus.

Ide o schránkovú firmu, ktorá bola založená ako finančný holding, jej základné imanie je len 100 eur. Podpisové práva patria právnikovi Robertovi Victorovi van Beemenovi, ktorý sa narodil v indonézskej Jakarte. Na webe sa dá dohľadať, že vlastní firmu Portland Partners, ktorá sa zaoberá zakladaním firiem na kľúč a ich správou.

Nedôvera voči obsahu

Penta už pri oznámení investície do vydavateľstiev Trend Holding a 7 Plus informovala, že ich nakupuje nepriamo a spoločnosti V3 Media Holdings pomáha transakcie len financovať. V etickom kódexe dodala, že skutočným vlastníkom tiež pomáha s riadením médií.

Partner investičnej skupiny Jaroslav Haščák tvrdí, že Penta nakoniec bude priamym vlastníkom vydavateľstiev. „Cieľový stav je taký, že budeme priamo vlastniť Trend Holding aj 7 Plus,“ sľuboval J. Haščák.

Hovorca investičnej skupiny M. Danko povedal, že presun médií z rúk „západoeurópskych investorov“ do Penty je otázkou niekoľkých mesiacov. „Máme v pláne v horizonte najbližších mesiacov dohodnúť sa s majiteľmi V3 Media Holdings na odkúpení celej spoločnosti do skupiny Penta,“ odpovedal na otázku.

Aktualizované 18:35: „Vlastníctvo médií by malo byť transparentné, lebo na rozdiel od majiteľov reštaurácií alebo automobilových závodov klient potrebuje poznať majiteľa, aby posúdil kvalitu produktu – obsahu spravodajstva,“ vraví Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko, ktorá v spolupráci s Mediálne.sk zverejňuje prehľad minulých a aktuálnych vlastníkov slovenských médií.

G. Šípoš dodáva, že história ukazuje, že vlastník má na obsah často dôležitý vplyv a bez transparentnej vlastníckej štruktúry sa vytvára nedôvera voči obsahu. „Vytvárajú sa špekulácie a nedôvera, že kto asi môže ťahať ‚nitky‘, zverejňovanie vlastníka je obzvlášť pri médiách súčasťou etického prístupu k zákazníkom,“ dodal G. Šípoš.

Skutočne budú nakupovať na priamo? 

J. Haščák pred dvomi týždňami prisľúbil, že všetky ďalšie mediálne akvizície bude Penta realizovať na priamo. „Aj pri prípadných ďalších nákupoch sa k nim budeme otvorene hlásiť. No a buď ich protimonopolný úrad schváli, alebo nie,“ tvrdil finančník.

Pri nákupe vydavateľa denníka Sme – spoločnosti Petit Press sa pritom hovorí o scenári, v ktorom by Penta opäť nakupovala len nepriamo. J. Haščák totiž v rozhovore s Tomom Nicholsonom priznal, že polovicu Petit Pressu by od súčasného nemeckého akcionára odkúpila najprv spravodajská agentúra SITA a tú by neskôr celú zhltla Penta.

S dodržaním prísľubu nákupov „na priamo“ bude mať J. Haščák problém aj vtedy, keby chcel do svojho mediálneho holdingu pridať televíziu alebo rádio. Zákon totiž zakazuje, aby bolo vydavateľstvo tlače a televízny či rozhlasový vysielateľ majetkovo prepojení. Už dlhšie sa pritom spomína, že Penta má záujem o kúpu televízie Markíza.

Telekom predaj Zoznamu nateraz stopol

Ponuku na prevzatie od Penty dostali akcionári prakticky všetkých vplyvnejších médií na Slovensku. Vážnu ponuku predložili finančníci napríklad na kúpu portálu Zoznam.sk, za ktorý podľa zdrojov Mediálne.sk ponúkli viac ako desať miliónov eur.

Zoznam.sk je druhým najnavštevovanejším webom (2,45 mil. reálnych používateľov mesačne), patrí pod neho aj bulvárny portál Topky.sk, ktorý je šiesty na trhu (1,77 mil. RU).

Stopercentným majiteľom spoločnosti Zoznam je multimediálny operátor Slovak Telekom. Spolumajiteľom Telekomu je aj štát, ktorý tam má cez Ministerstvo hospodárstva SR a Fond národného majetku SR 49-percentný podiel.

Podľa informácií Mediálne.sk predaj Zoznamu nateraz v Telekome odmietli. Jedným z dôvodov malo byť, že by sa tým znížila hodnota majetku Telekomu pred plánovanou doprivatizáciou. Nie je vylúčené, že Penta sa k rokovaniam ešte vráti, ak neuspeje s akvizíciou Petit Pressu.

Cenová ponuka sa javí pre Telekom ako výhodná, nakoľko výnosy spoločnosti Zoznam a Zoznam Mobile boli vlani 7, 2 milióna eur a EBITDA okolo milión eur. Hovorca Penty M. Danko sa nechcel k týmto informáciám vyjadriť: „Nebudem to nijako bližšie komentovať.“

V3 Media Holdings (vypis z OR)