Generálny riaditeľ Petit Pressu Alexej Fulmek ešte minulý týždeň na otázky Mediálne.sk, či má informácie o záujme Penty o Petit Press a či považuje za reálne, že by 50-percentný nemecký akcionár Rhenische Post pristúpil k predaju svojho podielu, odpovedal: „Nie.“
Tento týždeň poskytol obšírnejšie stanovisko. Ako uviedol pre agentúru SITA, v prípade, že nemecký akcionár Petit Pressu bude chcieť predať svoj 50-percentný podiel, predkupné právo na tieto akcie má Prvá slovenská investičná skupina. Tá je druhým spoluvlastníkom.
„Predpokladám, že ak sa Rheinisch-Bergische rozhodne pre tento krok, o čom zatiaľ nemáme informácie, Prvá slovenská investičná skupina si predkupné právo na kúpu akcií uplatní,“ poznamenal.
Denník Sme na Facebooku o 17. hodine uviedol: "Ale my k tomu naozaj teraz viac povedať nevieme."
Predsedom predstavenstva Prvej slovenskej investičnej skupiny, ktorej patrí 50-percentný podiel v Petit Presse, je Peter Vajda. Jeho asistentka prisľúbila reakciu, Mediálne.sk sa zatiaľ nepodarilo kontaktovať ho priamo.
Nemecká mediálna skupina Rheinische Post Mediengruppe prostredníctvom hovorkyne pre Mediálne.sk uviedla, že sa k téme nebude vyjadrovať. „Špekulácie zo zásady nekomentujeme,“ poznamenala.
Penta nepotvrdila ani nevyvrátila rokovania o odkúpení podielu v Petit Presse. „Budeme mať záujem participovať na ďalších transakciách, ktoré súvisia s vlastníckou konsolidáciou médií v regióne. Nebudeme sa však vyjadrovať k žiadnym konkrétnym spoločnostiam, sme pripravení poskytnúť verejnosti informácie len o transakciách, ktoré považujeme za uzatvorené. Obdobným spôsobom sa správame aj pri iných investičných projektoch,“ uviedol ešte v minulom týždni pre Mediálne.sk hovorca finančnej skupiny na margo ďalších mediálnych akvizícií na slovenskom trhu a prípadný záujem o vstup do Petit Pressu.
Petit Press má v portfóliu seriózny denník Sme, ktorý mal v auguste júni priemerný mesačný predaj 39 636 výtlačkov. Spomedzi auditovaných novín tak bol trhovou trojkou, pri zohľadnení predaja Pravdy štvorkou.
Okrem toho spoločnosť vydáva denník Új Szó, regionálne noviny Korzár, regionálne týždenníky MY, týždenník Vasárnap, bezplatné schránkové noviny Echo, týždenník v angličtine The Slovak Spectator či krížovkársky magazín Lišiak. Prevádzkuje aj najväčší domáci spravodajský web Sme.sk s mesačnou návštevnosťou vyše dva milióny reálnych používateľov. Dôležitou súčasťou firmy je aj vlastná tlačiareň v Bratislave.
Investičná skupina Penta minulý týždeň oznámila prevzatie vydavateľstva Trend Holding (pod ktorý patrí aj Mediálne.sk) a Spoločnosti 7 Plus. Okrem toho má Penta rozpracované aj ďalšie investície v mediálnom segmente, skupina potvrdila zámer zamerať sa na ďalšie mediálne akvizície na českom a poľskom trhu.
Podľa informácií Mediálne.sk sa v súvislosti s tým skloňuje možný záujem skupiny o české vydavateľstvo Mladá Fronta, ktoré má v portfóliu viacero tematických časopisov.
Petit Press vlani evidoval podľa poskytnutých údajov tržby 25,043 milióna eur, zisk pred zdanením dosiahol 762-tisíc eur. Príjmy spoločnosti medziročne klesli o 6,5 percenta.
Rheinische Post Mediengruppe vlastní v Petit Presse polovičný podiel od marca 2009, keď ho odkúpila od predošlého nemeckého akcionára Verlagsgruppe Passau. Spoločnosť pôsobila do vlaňajška aj na českom trhu, kde bola väčšinovým vlastníkom vydavateľstva Mafra (Mladá fronta Dnes, Lidové noviny). Jeho novým vlastníkom sa v júni 2013 stal Agrofert podnikateľa Andreja Babiša.
Prvá slovenská investičná skupina je dcérou českého investičného holdingu Proxy-Finance, ktorého kontrolnými akcionármi sú Peter Vajda a Václav Foglar. Pri potenciálnom predaji jedného z podielov v Petit Presse je podľa motejlek.com s najväčšou pravdepodobnosťou potrebný súhlas aj druhého akcionára.