Tieto väzby sa ukázali po tom, čo Penta v noci zo štvrtka na piatok priznala na Twitteri financovane vydavateľstva W Press, ktoré vydáva .týždeň. Tweet bol zverejnený krátko po tom, čo RTVS odvysielala reláciu šéfredaktora .týždňa Štefana Hríba Pod lampou, ktorej témou bol práve vstup Penty do médií. V nej sa účastníci kriticky vyjadrovali na adresu skupiny, ktorá nebola prizvaná.

Stefan Hrib pozoruhodne moderuje dnesnu Lampu. Skoda, ze zatial nepovedal, ze Tyzden uz roky spolufinancuje Penta a Jaroslav Hascak .

— Penta Investments (@pentatweets) October 16, 2014

Hovorca Penty Martin Danko pre Mediálne.sk poprel, že by išlo o premyslenú komunikačnú stratégiu. „Náš účet na Twitteri môže obsluhovať asi tristo zamestnancov Penty,“ tvrdí hovorca skupiny, ktorej aktíva mali vlani hodnotu 6,5 miliardy eur.

„Twitter je pre nás neformálny spôsob komunikácie, sú pravidlá, čo by tam naši zamestnanci nemali dávať, napríklad dôverné informácie, ale inak majú voľnú ruku,“ povedal M. Danko s dôvetkom, že nevie, kto tam zavesil informáciu o financovaní .týždňa. „Vo firme sa o tom vedelo, predpokladám, že niekto to pod náporom emócií tweetol,“ dodal M. Danko.

Skupovanie nákladu a dotácie konferencií

M. Danko pre Mediálne.sk vysvetlil, že podpora pre W Pressa išla z Penty trojako. Časť peňazí sa vyplácala cez Nadáciu Penta, časť peňazí má ísť priamo zo súkromných zdrojov partnera skupiny Jaroslava Haščáka a nakoniec Penta podporuje .týždeň aj skupovaním časti jeho nákladu.

„Dôvodom je fakt, že pán Haščák považuje .týždeň za kvalitné médium a chcel podporiť jeho ekonomické fungovanie,“ vysvetlil M. Danko. Podpora má prebiehať podľa M. Danka už zhruba štyri roky.

Z výročných správ Nadácie Penta sa dá vyčítať, že dotácie pre W Press začali v roku 2009. Vtedy dostal vydavateľa .týždňa 100-tisíc eur na podporu prezentácie série odborných konferencií. O dva roky neskôr dostal ďalších 100-tisíc eur na podporu cyklu prednášok Conservative Economic Quarterly Lecture. V roku 2012 zas dostal W Press 50-tisíc eur na projekt „Školy pre 21. storočie.“

V tom čase mal podporovať .týždeň aj sám J. Haščák. Ako a koľko peňazí do vydavateľstva vložil, nevedno, M. Danko vysvetlil, že ide o súkromné aktivity J. Haščáka a ten sa navyše momentálne nachádza v Poľsku na rokovaniach.

Skupovanie nákladu .týždňa podľa M. Danka bolo dohodnuté pre tento rok a má ísť asi o tisíc výtlačkov z vydania, aktivitu tiež nefinancuje priamo Penta, ale J. Haščák. Pri stánkovej cene 1,90 eura za .týždeň tak mesačne J. Haščák kúpou tisíc výtlačkov podporuje vydavateľstvo sumou asi 7 600 eur, ročne to môže byť vyše 90-tisíc eur. Pokiaľ by .týždeň kupoval za predplatiteľnú cenu (1,19 eura), išlo by mesačne o necelých päťtisíc eur a ročne asi o 57-tisíc eur.

V audite W Press vykazuje predaj celého nákladu ako priamy predaj, v kolónke marketingový predaj svieti nula. Ako marketingový predaj sa majú podľa metodiky vykazovať predaje za zľavnenú cenu, ktoré kupujúci rozdáva svojim partnerom, zákazníkom alebo tretím osobám. Celková predajnosť .týždňa je zhruba 12-tisíc výtlačkov.

Štefan Hríb tvrdí, že s nápadom skupovať náklad prišiel sám J. Haščák. Bolo to vlani, keď .týždeň rozbiehal predplatiteľskú kampaň. „Počas jej trvania sa ozval J. Haščák, riadne si objednal a zaplatil auditovaných tisíc kusov pričom vyslovil želanie, aby sa tieto výtlačky distribuovali na najlepšie stredné škody,“ vysvetľuje Š. Hríb. „To želania sme radi zrealizovali,“ dodal

Pôžička od Privatbanky bola úročená

V septembri 2012 si W Press vzal ročný úver od Privatbanky zo skupiny Penta v sume 70-tisíc eur, podľa Notárskeho centrálneho registra záložných práv vydavateľstvo založilo všetky svoje pohľadávky voči obchodným partnerom. Vlani W Press tieto peniaze v účtovných výkazoch priznal, úver mal splatnosť v septembri 2013 a podľa Š. Hríba bol v skutočnosti splatený do polroka.

V účtovných výkazoch nie je uvedená úroková sadzba tohto úveru, ale nemusí to hneď znamenať, že pôžička bola bezúročná. Š. Hríb potvrdil, že úver sa úročil. Sadzba sa odvíjala od referenčnej úrokovej sadzby EURIBOR plus 5,50 percenta ročne. „Suma sumárum je to štandardná zmluva o úvere,“ dodal šéfredaktor .týždňa.

„Nie je pravda, že Penta financuje .týždeň,“ dodal Š. Hríb tvrdiac, že viaceré projekty časopisu podporila nadácia skupiny. Vylúčil tiež, by W Press Penta priamo či nepriamo vlastnila. Priznal, že štvrť milióna eur od Nadácie Penty .týždeň prijal, no problém v tom nevidí. „Išlo o mediálne projekty venované kvalite verejnej ekonomickej diskusie, prednáškam zahraničných lektorov a školstvu,“ háji sa Š. Hríb s dôvetkom, že o podporu žiadali viaceré nadácie a niektoré nakoniec podporila aj Nadácia Penty.

Pripomenul, že Penta cez nadáciu podporuje aj iné „nespochybniteľné subjekty“ ako Človek v ohrození, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, INESS či UNICEF. „.týždeň nepovažuje finančné skupiny za zosobnené zlo, ale faktom je, že ostal jediným mienkotvorným tlačeným médiom, na ktoré nemajú finančné skupiny dosah,“ dodal Š. Hríb.

Š. Hríb v stanovisku zdôraznil, že Penta W Press nikdy vlastniť nebude. M. Danko na otázku Mediálne.sk o prevzatí .týždňa reagoval, že Penta nemá záujem vydavateľstvo W Press ovládnuť a zaradiť ho do tvoriaceho sa mediálneho holdingu, v ktorom sú zatiaľ vydavateľstvá Trend Holding a 7 Plus.

Peniaze dostal aj Trend

V čase, keď Penta cez svoju nadáciu podporovala .týždeň, prispievala aj na aktivity týždenníka Trend (Mediálne.sk patrí do rovnakého vydavateľstva). V roku 2010 dala 50-tisíc eur na podporu odborných konferencií, ktoré organizovala obchodnícka zložka Trend Representative. 

V roku 2011 zas išlo necelých 27-tisíc eur na podporu webovej sekcie o zdravotníctve. Príspevok išiel na rozbeh samostatného webu Zdravezdravotnictvo.sk, ktorý bol auditovaný pod doménou etrend.sk. Ten bol medzičasom zrušený, archívny obsah je dostupný pod kľúčovým  zdravotníctvo .

„Áno, mali sme s Trendom nadačné projekty, ale neviem o tom, že v prípade Trendu by išla podpora aj nad rámec toho zo súkromných zdrojov pána Haščáka,“ tvrdí M. Danko.

Penta kúpila Trend Holding spolu s vydavateľstvo 7 Plus začiatkom septembra 2014.

Odkiaľ má Nadácia Penta peniaze

  • Vlani do Nadácie Penty pritieklo 181-tisíc eur. Z toho Penta, jej spriaznená firma a Jaroslav Haščák darovali nadácii takmer 47-tisíc eur, zvyšných 135-tisíc eur získala nadácia ako podiel zaplatenej dane z príjmov právnických osôb (tzv. dve percentná).
  • V roku 2012 získala Nadácia Penty od donorov 203-tisíc eur, z toho 86-tisíc od J. Haščáka a Penty a zvyšok (117-tisíc) pritiekol ako podiel zaplatenej dane z príjmov právnických osôb.
  • V roku 2011 hospodárila Nadácia Penty s darmi za 351-tisíc eur. Z toho 262-tisíc eur jej darovala Penta, jej spriaznené firmy a jej partneri (J. Haščák, Jozef Oravkin a Eduard Maták). Zvyšných 90-tisíc eur získala z podielu zaplatenej dane z príjmov právnických osôb.
  • V roku 2010 hospodária nadácia s darmi 433-tisíc eur, z toho 396-tisíc eur jej darovala Penta, jej spriaznené firmy a jej partneri (J. Haščák, Martin Kušík, E. Maták). Zvyšných 37-tisíc eur získala z podielu zaplatenej dane z príjmov právnických osôb.
  • V roku 2009 získala nadácia dary za 989-tisíc eur, z toho 550-tisíc jej darovali partneri Penty (J. Haščák, M. Kušík a E. Maták), Penta a jej spriaznené osoby a zvyšných 439-tisíc eur získala ako podiel zaplatenej dane z príjmov právnických osôb.

Stanovisko Štefana Hríba