Kupujúcim je dcérska firma agentúry SITA, eseročka NAMAV založená v auguste tohto roka, ktorej konateľmi sú majiteľ Sity Igor Grošaft a jej riaditeľ Ivan Sámel. Penta sa prezentuje ako „finančný partner SITA a Igora Grošafta v transakcii“, uvádza tlačová správa.
Predaj Petit Pressu Pente ešte nie je definitívny – slovenský akcionár Petit Pressu, Prvá slovenská investičná spoločnosť (PSIS), má do štvrtka 9. októbra čas sa rozhodnúť, či dorovná ponuku Sity a Penty, čím by sa firma podnikateľa Petra Vajdu stala stopercentným vlastníkom Petit Pressu a záujemcov by „vyšachovala“. P. Vajda od zverejnenia prvých informácií o prebiehajúcich rokovaniach nereagoval na otázky médií ohľadom ďalšieho postupu.
Na otázku, prečo Penta nekupuje podiel v Petit Presse napriamo, ale v spolupráci s partnerom, hovorca Penty Martin Danko pre Mediálne.sk uviedol, že Igor Grošaft sa začal o Petit Press zaujímať skôr, v prvom kvartáli 2014. Penta vtedy rokovala o kúpe Trend Holdingu (Mediálne.sk je súčasť vydavateľstva) a Spoločnosti 7 Plus, ktorú oznámili začiatkom septembra.
V skratke:
- Petit Press v súčasnosti ovládajú nemecká mediálna skupina Rheinische Post (cez dcéru Rheinisch-Bergische a slovenský akcionár PSIS v pomere 50:50
- SITA a Penta sa dohodli na kúpe 50-percentného podielu Rheinisch-Bergische VG
- PSIS má do 9. októbra šancu zaplatiť Nemcom rovnakú sumu alebo viac, ako ponúkajú SITA a Penta. Ak sa tak stane, PSIS by vlastnil 100 percent Petit Pressu
- Ak PSIS ponuku nedorovná, v Petit Presse by mal rovnaký podiel ako Sita
- SITA a Penta núkajú PSIS väčšinový podiel (napríklad rozloženie síl 51:49)
- Penta tvrdí, že nemá záujem o kúpu podielu PSIS
SITA je v porovnaní s Petit Pressom oveľa menší mediálny hráč – tlačová agentúra dosiahla vlani tržby vo výške 2,7 milióna eur pri strate 200-tisíc eur. Oproti tomu Petit Press dosiahol tržby 25 miliónov eur pri polmiliónovom zisku. Odkiaľ by teda I. Grošaft mohol mať peniaze na kúpu polovičného podielu Petit Pressu bez Penty, nie je jasné.
Penta financuje sto percent polovičného podielu Petit Pressu, podľa neoficiálnych informácií webu Motejlek.com má ísť o 15 miliónov eur. Penta tvrdí, že nie je „ani priamo a ani nepriamo možným nadobúdateľom akcionárskeho podielu vo vydavateľstve Petit Press“.
Penta nebola tiež priamym kupujúcim v prípade akvizície Trend Holdingu a 7 Plus – hoci sa ku kúpe médií od začiatku hlásila, oficiálne je partnerom neznámych zahraničných investorov holandskej firmy V3 Media Holdings. Trend aj Pluska by mali až neskôr prejsť pod vznikajúci mediálny holding.
V prípade kúpy podielu v Petit Presse v spolupráci so Sitou Penta rovnako odmieta „obviňovanie z netransparentnosti ich postupu v transakcii. Naopak, ani SITA a ani Penta neskrývajú a ani inak nezahmlievajú svoje role v transakcii a to ani voči súčasným vlastníkom Petit Pressu a ani voči verejnosti tým, že by transakciu realizovali napríklad cez tretie a formálne neprepojené subjekty.“
Ak slovenský akcionár Petit Pressu PSIS nebude schopný či ochotný dorovnať ponuku Sity a Penty, je skôr nepravdepodobné, že by sa chcel o denník Sme deliť rovnakým dielom s novými spoluvlastníkmi.
To si podľa tlačového vyhlásenia uvedomujú aj potenciálni noví vlastníci, ktorí PSIS ponúkli kontrolný podiel. „SITA je pripravená záväzne ponúknuť to, že by vo vydavateľstve pôsobila aj v minoritnej akcionárskej pozícii. PSIS by tak rozhodujúcim spôsobom vykonávala manažérsku kontrolu vo vydavateľstve. Aj v prípade zachovania súčasného rozloženia síl medzi akcionármi v pomere 50 : 50, nemôže nový akcionár Petit Pressu bez súčinnosti PSIS vykonávať vo vydavateľstve svoj vplyv.“
Hovorca Penty M. Danko pre Mediálne.sk dodal, že Penta nie je pripravená financovať 100-percentný podiel v Petit Presse, čo by znamenalo, že PSIS by v prípade predaja svojho podielu musel hľadať iného záujemcu.
SITA a Penta v tlačovom vyhlásení svoj záujem o Petit Press vysvetľujú nutnosťou konsolidácie médií na trhu, ktorým kontinuálne klesajú tržby. „Obidve spoločnosti sú presvedčené, že ekonomický model fungovania najmä printových a on-line médií na Slovensku bude v krátkom čase viesť k výraznej redukcii súčasného počtu vydavateľstiev,“ uvádza sa v stanovisku, podľa ktorého šancu prežiť majú iba vydavateľstvá fungujúce v rámci holdingov.
Kupujúci Petit Pressu vo vyhlásení garantovali pracovníkom redakcií „priestor na slobodnú novinársku tvorbu, zachovanie práva na kritické vyjadrovanie akýchkoľvek postojov, ktoré sú v súlade so zákonmi SR či dobrými mravmi.“ V súvislosti s obavami o zásahoch Penty do obsahu pripomínajú, že „relevantnú skúsenosť z pôsobenia Penty v roli investora či vlastníka médií, nemá zatiaľ žiadny žurnalista na Slovensku.“
Text celého vyhlásenia nájdete tu.