SITA a Penta sa s predávajúcim, nemeckou skupinou Rheinische Post, dohodli už koncom augusta. Následne začala plynúť 30-dňová lehota, počas ktorej sa druhý akcionár, Prvá slovenská investičná spoločnosť (PSIS) podnikateľa Petra Vajdu, mohol rozhodnúť, či ponuku dorovná.

Lehota uplynula už 9. októbra. PSIS sa snažila „vykľučkovať“ z akcionárskej dohody tak, že si chcela uplatniť iba menší podiel, do 10 percent. Je možné, že zvyšok chcela firma kúpiť dodatočne. Väčšinový podiel totiž ponúkala P. Vajdovi aj Penta so Sitou, tento model teda slovenskému akcionárovi zrejme nevyhovoval.

Nemci v uplynulých dňoch vyhodnocovali návrh PSIS, už v pondelok však bolo zrejmé, že na alternatívny návrh reagovať nebudú a postúpia podľa pôvodnej zmluvy, uzatvorenej so Sitou a Pentou.

Redakcia Sme vo vyhlásení z minulého týždňa, adresovanom šéfovi Rheinische Post Johannesovi Werlemu, uviedla, že v prípade predaja Petit Pressu Pente dajú redaktori výpoveď. Pod list sa podpísalo takmer 70 členov redakcie.

Aktualizované 14:38: Vedenie redakcie Sme potvrdilo, že v denníku končí. Na webe opentat.sk zároveň spustili projekt s názvom Nedáme sa opentať s podtitulom Dočasný blog projektu nového nezávislého denníka. V texte na webe okrem iného zverejnili štyri výroky Jaroslava Haščáka, partnera Penty. Pod úvodným textom sú podpísaní doterajší šéfredaktor Sme Matúš Kostolný a jeho štyria zástupcovia Tomáš Bella, Lukáš Fila, Konštantín Čikovský a Juraj Javorský. 

„Teraz, keď sa zdá byť takmer nezvratným, že skupina Penta sa stane akcionárom vydavateľa SME, prichádzame o dve veci, bez ktorých sa žurnalistika nedá robiť poriadne. Už nemáme istotu, že budeme môcť publikovať slobodne a Penta ako spolumajiteľ nutne uberie aj z dôvery našich čitateľov,“ píše sa na opentat.sk.

Na predchádzajúcu výzvu redakcie Sme v pondelok reagoval partner Penty Jaroslav Haščák, ktorý uviedol, že rešpektuje odchod ktoréhokoľvek zamestnanca v prípade nástupu skupiny, „to, čo však nepovažujem za primerané a správne je, ak sa zamestnanec rozhodne vydávať svoj osobný nesúhlas a postoj, za nesúhlas a postoj celej firmy, či inštitúcie, pre ktorú pracuje a ktorú sa rozhodol opustiť, alebo dokonca svoj osobný záujem a postoj stotožňuje so záujmom celej spoločnosti. A to aj napriek tomu, že v médiách sú ľudia, novinári veľmi významnou súčasťou hodnoty značky.“

Okrem dôsledkov masovej výpovede redakcie bude otázne aj to, ako bude postupovať P. Vajda, ktorý stále ovláda polovičný podiel v Sme a bez ktorého súhlasu Sita a Penta nemôžu urobiť žiadne strategické rozhodnutie. Jedna možnosť je, že PSIS sa bude snažiť upokojiť situáciu v redakcii. Penta sa snažila zmierňovať obavy v redakciách TRENDU a médiách Spoločnosti 7 Plus, kúpených v septembri, kódexom, podľa ktorého nový vlastník nesmie zasahovať do obsahu či personálneho zloženia redakcií, s výnimkou šéfredaktora.

Druhá možnosť je, že PSIS sa rozhodne svoj polovičný podiel v Petit Presse predať. Penta pred však niekoľkými dňami uviedla, že nemá záujem o celý podiel vo vydavateľstve.

Poznámka: Vydavateľstvo TREND Holding vlastní spoločnosť V3 Media Holdings patriaca k finančnej skupine Penta.