VLP je v Českej republike jedným z najväčších vydavateľstiev, v jeho portfóliu je najdôležitejším titulom Deník. Z neho po celej krajine vychádza 71 mutácií, rozdelených podľa regiónov. Vo väčšine krajov sa pritom Deník radí do prvej trojice najčítanejších, rovnako tak aj na celoštátnej úrovni (čítanejší je bulvárny Blesk a mienkotvorná MF Dnes).

Spolu s VLP Penta získala taktiež podiely v distribučných firmách (70 percent v Českej distribuční, 35 percent v PNS) a taktiež 51-percentný podiel v spoločnosti Astrosat Media, ktorá vydáva napríklad magazín National Geographic Česko.

Okrem toho získala finančná skupina aj spoločnosť Tablet Media. Tá vydáva tabletový týždenník Dotyk a ďalšie tri tabletové magazíny.

Riaditeľom a predsedom predstavenstva VLP sa stane Michal Klíma, ktorý Tablet Media spoluzakladal a vlastnil. V minulosti M. Klíma viedol napríklad Lidové noviny a vydavateľstvo Economia.

„Vlastníctvo a podpora ďalšieho rozvoja jednej z najvýznamnejších mediálnych spoločností v Česku plne zodpovedá investičnej stratégii Penty, ktorú chce skupina rozvíjať v rámci strednej Európy. V prípade Deníka vychádzame z jeho prirodzeného potenciálu, regionálne spravodajstvo však chceme ďalej skvalitniť, v Prahe a stredných Čechách potom význam Deníka výrazne posilniť. Samozrejmosťou je digitálny rozvoj celého vydavateľstva,“ uviedol investičný riaditeľ Penty Zdeněk Kubát.

Ako prebiehala oligarchizácia médií

Vltava-Labe-Press bolo posledným veľkým vydavateľstvom v Českej republike, ktoré vlastnila zahraničná spoločnosť. Po revolúcii a vzniku samostatného štátu nakúpili tamojšie mediálne domy nemeckí vlastníci, čo mnohí považovali za akúsi garanciu nezávislosti, keďže sa ich majitelia v Česku inak neangažovali.

Zmenu trendu priniesol až v roku 2008 jeden z najbohatších Čechov Zdeněk Bakala, keď od nemeckej skupiny Verlagsgruppe Handelsblatt kúpil vydavateľstvo Economia. To okrem iného vydáva Hospodářské noviny a týždenníky Ekonom a Respekt.

Väčšie zmeny prišli až po roku 2013, keď už v súčasnosti minister financií Andrej Babiš a druhý najbohatší človek v ČR kúpil vydavateľstvo Mafra, vydávajúce najčítanejší mienkotvorný denník MF Dnes a Lidové noviny.

V nákupoch sa však A. Babiš nezastavil. V súčasnosti okrem Mafry vlastní tiež najčítanejší bezplatný denník Metro či najpočúvanejšie rádio Impuls. Na televíznom trhu ovláda hudobnú stanicu Óčko, špekuluje sa taktiež o jeho záujme o druhú najsledovanejšiu televíziu Prima (keďže najsledovanejšia Nova na predaj nie je).

A. Babiš je aktívny aj na Slovensku, ešte v apríli roku 2013 od Z. Bakalu odkúpil spoločnosť Ecopress vydávajúcu Hospodárske noviny.

Pri nákupoch oligarchov nezaostali ani bulvárne médiá. Koncom roku 2013 Daniel Křetínský a Patrik Tkáč kúpili Ringier Axel Springer vydávajúci najčítanejší denník Blesk, denník Aha, Sport či týždenník Reflex. V súčasnosti tak spoločnosť Czech News Center prostredníctvom svojich titulov oslovuje takmer 3,5 milióna čitateľov tlače a viac ako dva milióny používateľov internetu.

Všetko vlastnia Česi

Významnými hráčmi na mediálnom trhu v Českej republike sú ešte dve ďalšie vydavateľstvá. Mladú frontu, ktorej portfólio tvorí napríklad ekonomický denník E15, týždenník Euro či anglický E15 weekly, vlastní podnikateľ František Savov.

Ten je v Česku stíhaný kvôli kráteniu daní a legalizácii výnosov z trestnej činnosti. V súčasnosti býva v Londýne, kde tamojší súd rozhodol o jeho vydaní.

Druhé vydavateľstvo Borgis stojí za denníkom Právo, obsah dodáva aj portálom Sport.cz, Super.cz a Novinky.cz. Tie sú najčítanejším spravodajským webom v Česku. Väčšinovým majiteľom je šéfredaktor Práva Zdeněk Porybný, tretinu vlastní spoločnosť Seznam.cz, pod ktorú spomínané portály patria.

Pod oligarchami sa pracovať nedá

Podobne ako na Slovensku vznikol Denník N, niektorí novinári v reakcii na zmeny vlastníkov zakladali vlastné tituly. Dalibor Balšínek, ktorý viedol napríklad časopis Týden a neskôr Lidové noviny, v roku 2013 založil vlastný portál Echo24.cz, v súčasnosti už vydáva aj tlačenú verziu.

Ďalším pokusom je mesačník Reportér od bývalého šéfredaktora MF Dnes Roberta Čásenského. Ten z Mafry odišiel práve po oznámení jej kúpy A. Babišom. Podľa jeho názoru sa pod oligarchami pracovať nedá, čo v rozhovore pre TREND.sk okrem neho potvrdila aj jeho nástupkyňa Sabina Slonková. Z postu šéfredaktorky odišla po šiestich mesiacoch, v súčasnosti vedie nezávislý internetový investigatívny denník Neovlivní.cz.

Zrod ďalšieho veľkého hráča?

Čoraz väčší vplyv na spravodajskom trhu (a hlavne jeho ekonomickej časti) získava vydavateľstvo MediaRey SE z časti patriace pod slovenskú spoločnosť Business Consulting & Media. Tá v súčasnosti vydáva už štyri jazykové mutácie časopisu Forbes, okrem Česka aj na Slovensku, v Maďarsku a Rakúsku.

Spoločnosť MediaRey je u našich najbližších susedov úspešná, časopis Forbes sa tam radí medzi najčítanejšie ekonomické tituly. Od tohto týždňa začne vydávať nový dvojtýždenník Newsweek, ktorý bude z menšej časti obsahovať prebraný obsah z americkej verzie, o ostatnú časť sa postará tamojšia redakcia.

V Česku tento rok niekoľko mesiacov vychádzal iný licencovaný časopis Bloomberg BusinessWeek Česko. Spoločnosť Smart Connections ho vydávala ako dvojtýždenník od začiatku roka, už v apríli však skončil.

Poznámka: Mediálne.sk je súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.